Ostu reforma īstenota, pieskaņojoties Lemberga prombūtnei?

Pieņemot ostu reformu, Saeimas deputāti faktiski nobalsoja par Rīgas un Ventspils ostu iznīcināšanu, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja Saeimas deputāts Edgars Tavars (ZZS).

Komentējot to, ka viņa viedoklis saskan ar bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga viedokli, Tavars uzsvēra: “No Aivara Lemberga tagad var nebaidīties: viņš bez tiesas sprieduma ir ieslodzīts cietumā. Esmu vairākas reizes teicis, ka tas izskatās pēc izrēķināšanās. Turklāt lai nu ko, bet pieredzi un zināšanas tranzīta jomā viņam nevar pārmest.”

PĒC TAVARA SACĪTĀ, TAS TAČU IR SATRAUCOŠI, KA RĪGAS PAŠVALDĪBAI TIEK ATŅEMTI GANDRĪZ DIVTŪKSTOŠ HEKTĀRI PLATĪBAS, BET VENTSPILS IEDZĪVOTĀJIEM BŪS VĒL TRAKĀK.

“Ja es būtu ventspilnieks, es brauktu uz Saeimu protestēt – neatkarīgi no tā, vai Lembergs ir cietumā vai nav. Citēšu ventspilnieku vēstuli: “Likumprojekts dod tiesības valsts kapitālsabiedrībai pēc saviem ieskatiem izmantot Ventspils valstspilsētas pašvaldībai piederošu nekustamo īpašumu, to izīrēt, iznomāt, apbūvēt, apgrūtināt un brīvi rīkoties ar visiem ienākumiem, kas iegūti, izmantojot pašvaldības īpašumu. Šāda rīcība ir krasā pretrunā pašvaldības pienākumam ar savu īpašumu rīkoties savu iedzīvotāju interesēs. Turklāt likumprojekts paredz, ka no pašvaldības īpašuma izmantošanas iegūtos ienākumus valsts kapitālsabiedrība drīkst brīvi izmantoti arī ārpus Ventspils brīvostas un Ventspils valstspilsētas pašvaldības administratīvās teritorijas. Proti, ienākumi, ko valsts kapitālsabiedrība gūst no pašvaldības mantas izmantošanas, var tikt izmaksāti dividendēs valstij vai izmantoti dažādām vajadzībām, kas nav saistītas ar šīs pašvaldības teritoriju,” uzsvēra politiķis.

Pēc viņa teiktā, tādējādi tiek pārkāpts no Latvijas Republikas Satversmes 1. panta izrietošais pašvaldības princips, kas paredz pašvaldībai tiesības pārvaldīt savu administratīvo teritoriju tās noteiktajās robežās, kā arī brīvi rīkoties ar sev piederošu īpašumu saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 77. pantu un Eiropas vietējo pašvaldību hartu.”

Tavars norādīja: “Taču Saeimas deputāti neņēma vērā nevienu no vēstulē minētajiem argumentiem un nobalsoja faktiski par divu ostu – Rīgas un Ventspils – iznīcināšanu.”

Jāatzīmē, ka skeptiski par ostu reformu jau vairākkārt izteicies arī pats Aivars Lembergs, kurš pauda, ka divu gadu laikā Ventspils ostā divas reizes samazinājies kravu apgrozījums: “Tas ir Bordāna un Linkaita kompānijas skaistais rezultāts. Kam no tā tagad labums? Droši vien viņi cerēja, ka ar šo kravu samazinājumu varēs Lembergu politiski sasist, bet kaitējums jau nodarīts Latvijai, ne jau Lembergam. Lemberga dzīvē no tā nekas nemainās.”

“TAGAD MĒĢINA IESMĒRĒT PAŠVALDĪBAI 40% [NO OSTAS KAPITĀLDAĻĀM], BET 60% PALIEK LINKAITAM. TAD NU VIŅŠ VISU LEMS, BET ATBILDĒS PAR TO KOPĀ AR PAŠVALDĪBU, IT KĀ PAŠVALDĪBA BŪTU IDIOTI. NU TIK LIELI IDIOTI PAŠVALDĪBA NAV,” UZSVĒRA LEMBERGS.

Kā zināms, Saeima februārī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ostu likumā, kas nosaka Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības modeļa maiņu. Likumā noteikts, ka Rīgas un Ventspils ostas tiks pārveidotas par kapitālsabiedrībām. Tikmēr Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš vērsies pie Valsts prezidenta Egila Levita par likuma “Grozījumi Likumā par ostām” otrreizēju caurlūkošanu.

Viņš norādīja, ka likums paredz būtisku daļu Ventspils valstspilsētas pašvaldības administratīvās teritorijas un pašvaldības īpašumus vairāk nekā 150 miljonu EUR vērtībā nodot piespiedu valdījumā un bezatlīdzības lietošanā jaunizveidotajai Ventspils brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrībai – AS “Ventas osta”.

Vēstulē viņš pauda, ka Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome ar 2022. gada 8. februāra lēmumu – aicināja Saeimu nepieņemt trešajā lasījumā likumprojektu par ostām. Lēmums tika nosūtīts arī Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam, kur Ventspils valstspilsētas pašvaldība vērsa uzmanību uz pašvaldības īpašuma tiesību būtiskiem pārkāpumiem, tādēļ aicina Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu prasīt otrreizēju Likuma caurskatīšanu.

Tikmēr jau zināms, ka Valsts prezidents Egils Levits nesen parakstījis paziņojumu par likuma “Grozījumi Likumā par ostām” publicēšanas apturēšanu uz diviem mēnešiem.

Foto: F64

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro