Pagājis gandrīz gads, taču arestētā manta no Meroni tā arī nav atgūta

Jau gandrīz gads apkārt kopš bijušais Šveices advokāts Rūdolfs Meroni atcelts no tā sauktās Lemberga lietā arestētās mantas glabāšanas. Deviņu mēnešu laikā Nodrošinājuma valsts aģentūrai gan joprojām nav izdevies ne pārņemt savulaik simtus miljonu vērto mantu, ne arī novērtēt, cik liela daļa no tās ir nevis apsaimniekota, bet izsaimniekota. Par šādu situāciju jau iepriekš brīdinājis Ventspils mērs Aivars Lembergs, norādot, ka tas jau bija gaidāms, ka Meroni tik viegli neatteiksies no arestētas mantas glabātāja statusa.

Kā zināms, pērnā gada augustā Rīgas apgabaltiesa atcēla Meroni no kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas, kā pamatā bija kriminālprocess pret pašu Meroni par viņam uzticētās mantas iespējamu izšķērdēšanu. Saskaņā ar tiesas lēmumu, Meroni pienākums bija mantu nodot Nodrošinājuma valsts aģentūrai, bet Meroni joprojām nav izpildījis Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas uzlikto pienākumu.

Par to, ka izveidosies šāda situācija, jau iepriekš brīdināja Lembergs, skaidrojot, ka, pirmkārt, visu apgrūtina fakts, ka arestēta manta nemaz nav arestēta: “Prokurora lēmums par aresta uzlikšanu mantai 2007. gadā pieņemts Latvijā. Lai šis lēmums stātos spēkā ārzemēs, pamatojoties uz Latvijas prokurora lūgumu, attiecīgās valsts kompetentai valsts iestādei vai amatpersonai bija jāpieņem lēmums, ka Latvijā pieņemtais lēmums par mantas arestu stājas spēkā attiecīgajā valstī. Šo pienākumu ne Latvijas Ģenerālprokuratūra, ne tiesa nav izpildījusi līdz pat šim brīdim. Šī 13 gadus tiesiski absolūti nenormālā situācija varēja pastāvēt tikai tāpēc, ka Meroni nelikumīgo darbību piesedza Ģenerālprokuratūras prokurors Juris Juriss, ar kuru Meroni skaņoja visas savas blēdības.”

Lai izprastu šādas situācijas cēloņus, Ventspils mērs aicināja ikvienu izlasīt grāmatu “Zagļi Lemberga kurpēs”: “Tur ir aprakstīta visa shēma un blēdība, ko organizēja Ģenerālprokuratūra prokurora Mežsarga un vēlāk prokurora Jura Jurisa personā.”

Tāpat politiķis jau iepriekš vairākkārt bija norādījis uz Meroni nelikumīgajām darbībām saistībā ar viņa arestētajiem aktīviem. Tostarp Lembergs norādījis, ka Meroni no arestētas mantas līdzekļiem finansē Ventspilī bezmaksas propagandas avīzi, portālu BNN, Jauno Konservatīvo partiju, Artusu Kaimiņu un papildus tam visam iegādājas arī helikopterus, mājas Krētā u.tml.

Tikmēr uz arestētās mantas pārvaldīšanu šveicieša Meroni vietā pieteikušies jau vairāki pretendenti. Uz mantas pārvaldīšanu pieteikušies četri pretendenti: trīs auditorfirmas – “BDO Latvia”, “Ernst & Young Baltic”, “KPMG Baltics”, kā arī viens zvērinātu advokātu birojs – “Vilgerts”. Vienlaikus arī konkursa pretendentiem pašiem radušies jautājumi par to, kā izpildīt interešu konflikta prasības, ja Meroni pārvaldāmo aktīvu saraksts viņiem nav iedots un nekur nav arī publicēts.

Jāatgādina, ka tiesa pērn lēma, ka arestētā manta turpmāk jāpārvalda Nodrošinājuma valsts aģentūrai, jo pret pašu Meroni Valsts policijā notika izmeklēšana par mantas izsaimniekošanu. Vienlaikus nesen kļuva zināms, ka kriminālpolicijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldē ir paklusām izbeigts kriminālprocess, kas pagājušā gada sākumā bija sākts “par, iespējams, nelikumīgām darbībām” ar arestēto Aivara Lemberga ģimenes mantu un kura ietvaros saskaņā ar policijas tiesai sniegtajām ziņām Šveices jurists Rūdolfs Meroni bija “uzskatāms par personu, pret kuru uzsākts kriminālprocess”.

Tad kā sanāk – arestētā manta tā arī paliks Meroni rokās?

Komentāri