Stājoties spēkā Saeimas apstiprinātajiem grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, autovadītājiem vairs nebūs obligāti jāvadā līdzi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība un vadītāja apliecība, ja vien līdzi būs personu apliecinošs dokuments. Taču tiesībām un automašīnas tehniskajai pasei ir jābūt kabatā, dodoties ar automašīnu ārpus valsts.
Šā gada sākumā Latvijā bija derīgi 859 tūkstoši autovadītāju apliecību, no tām aptuveni 42 procenti bija izsniegti sievietēm, 58 procenti – vīriešiem, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas informācija. 2018. gadā vadītāja apliecību pēc policijas darbinieku, robežsargu vai muitas amatpersonu pieprasījuma nevarēja uzrādīt 3000 gadījumos, tehnisko pasi – vairāk nekā 2000 gadījumos. Lielākā daļā gadījumu tā bija vienkārši aizmāršība, bet atsevišķos gadījumos arī apzināta rīcība, jo daudzus autovadītājus neapmierināja reģistrācijas apliecības izmērs. Tajā pašā laikā šobrīd sods par mājās aizmirstu derīgu autovadītāja apliecību vai automašīnas tehnisko pasi ir salīdzinoši neliels. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 149.4. pantu šobrīd par šādu pārkāpumu var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam trīs eiro apmērā. Tā kā šis sods ir salīdzinoši neliels, tā ietekme uz kopējo iekasēto soda naudas apjomu nav liela. Šā gada valsts budžetā ieņēmumos no soda naudām par pārkāpumiem ceļu satiksmē ir ieplānoti aptuveni 28 miljoni eiro, kas ir par trim miljoniem eiro vairāk nekā pērn.
Satiksmes ministrija autovadītājus arī brīdina, ka šis jauninājums, kas atļaus neņemt līdzi vadītāja apliecību un automašīnas tehnisko pasi, darbosies attiecībā uz tiem, kam ir Latvijā izsniegta vadītāja apliecība un Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis. Un, vadot transportlīdzekli ārzemēs, reģistrācijas un vadītāja apliecība būs jāņem līdzi tāpat kā līdz šim. Jaunā kārtība arī neparedz iespēju vispār neizņemt vadītāja apliecību. Satiksmes ministrijas Komunikācijas nodaļas speciāliste Iveta Kancēna skaidroja, ka jaunās prasības attiecas uz gadījumiem, ja mehāniskā transportlīdzekļa vadītājam pēc policijas, robežsardzes vai muitas amatpersonas pieprasījuma tiek lūgts uzrādīt vadītāja apliecību un reģistrācijas dokumentus. «Tātad vadītāja apliecība, kurai beigsies derīguma termiņš, būs jāizņem no jauna. Attiecīgi, policijas darbiniekam apturot transportlīdzekli situācijā, ja vadītājam būs atzīme reģistrā, ka vadītāja apliecībai beidzies derīguma termiņš (neuzrādot apliecību, bet personu apliecinošu dokumentu), policija varēs uzlikt sodu par transportlīdzekļa vadīšanu bez derīgas vadītāja apliecības,» skaidroja I. Kancēna. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošo cenrādi, vadītāja apliecības izsniegšana, maiņa vai izsniegšana nozagtās vietā maksā 22,05 eiro, bet vadītāja apliecības izsniegšana nozaudētās vietā – 39,14 eiro. Stājoties spēkā jaunajai kārtībai, izmaiņas cenrādī netiek paredzētas, līdz ar to vadītajiem, saņemot autovadītāja apliecību pirmo reizi vai to atjaunojot, ietaupīt neko neizdosies, apstiprināja I. Kancēna.
Likumā pieņemtas arī mopēdu un motociklu vadītājiem labvēlīgas izmaiņas, proti, mopēdu un motociklu vadītāji turpmāk drīkstēs pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslu. Tiesa, lai šīs izmaiņas stātos spēkā, līdz šā gada 31. jūlijam būs jāveic grozījumi arī Ceļu satiksmes noteikumos.
Grozījumos Ceļu satiksmes likumā iekļautas arī izmaiņas tehniskās apskates periodiskumā transportlīdzekļiem, kas veic pasažieru komercpārvadājumus. Turpmāk tehniskās apskates periodiskums šiem transportlīdzekļiem pielīdzināts taksometru apskates periodiskumam, t.i., pirmreizējo tehnisko apskati veic ne vēlāk kā 12 mēnešus pēc tam, kad attiecīgais transportlīdzeklis pirmoreiz reģistrēts Latvijā. Otro un trešo tehnisko apskati minētajiem transportlīdzekļiem veic ne vēlāk kā 12 mēnešus pēc pirmās vai otrās valsts tehniskās apskates, bet turpmākās valsts tehniskās apskates – reizi sešos mēnešos.