Pērn verifikācijas sistēmā pārbaudīti 28 miljoni zāļu iepakojumu

Latvijas legālajā zāļu aprites sistēmā caur aptiekām un veselības aprūpes iestādēm iedzīvotāji pērn saņēmuši tikai drošas recepšu zāles un omperazolu, kas pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā – pie iedzīvotājiem kopumā nonākuši nedaudz vairāk kā 28 miljoni pārbaudītu iepakojumu. Tas ir par 7% vairāk nekā 2021. gadā, kad sistēmā tika pārbaudīti 26,2 miljoni zāļu iepakojumu, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati. LZVO Latvijā atbild par zāļu drošuma pārbaudēm, kas noris verifikācijas sistēmā.

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2022. gada beigās pārbaudīja 1213 lietotāji – aptiekas, slimnīcu aptiekas, zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes, kam ir zāļu iegādes atļauja (slimnīcas, poliklīnikas, ārstu prakses, zobārstniecības klīnikas un prakses). Kopumā verifikācijas sistēma ir Eiropas līmeņa projekts, kas tiešsaistē savieno 2500 farmācijas uzņēmumus, 4000 vairumtirgotājus, 100 000 aptiekas un 6000 slimnīcu aptiekas 29 Eiropas valstīs.

Latvijas verifikācijas sistēmā veikto transakciju skaits ir stabilizējies – 2022. gadā veikti 105,7 miljoni transakciju, kas ir līdzīgs apjoms kā 2021. gadā. Sistēmā ir iespējamas divu veidu transakcijas – zāļu iepakojuma pārbaude vai zāļu iepakojuma dzēšana no sistēmas gadījumā, kad zāles jau nonāk pie pacienta.

“Kopš Latvijas zāļu verifikācijas sistēmas (LZVS) ieviešanas 2019. gada februāra sākumā sistēma darbojas stabili un bez pārtraukumiem – arī 2022. gads nebija izņēmums. Sistēmas ietvaros strādājam proaktīvi – nemitīgi veicam uzlabojumus, lai pie pacientiem ne tikai Latvijā, bet arī citās verifikācijas sistēmas dalībvalstīs nonāktu droši un pārbaudīti recepšu medikamenti. Sistēmas mērķis ir novērst iespēju, ka viltotas zāles (ja tie ir recepšu medikamenti) varētu tikt iepludinātas legālajā apritē un caur aptiekām vai ārstniecības iestādēm nonākt pie Latvijas iedzīvotājiem,” norāda Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija. Pēc LZVO rīcībā esošās informācijas, visi trauksmes brīdinājumi līdz šim Latvijā bijuši ar tehnisku izcelsmi, nevis viltojumu trauksmes. 2022. gadā joprojām bija zems trauksmes brīdinājumu īpatsvars, kas skar Latvijas gala lietotājus, vidēji bija tikai 0,02% – tas ir būtiski mazāk nekā Eiropas Zāļu verifikācijas organizācijas noteiktais mērķis (0,05%).

Verifikācijas sistēmas pamats ir unikālais kods uz katra zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts (verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē.

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un Deleģētā Regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro