Šī gada novembrī norisinājās Zemkopības ministrijas rīkotā “Meža nozares konferencē 2020”, kurā piedalījās arī liela daļa meža īpašnieku, apsaimniekotāju, mežsaimniecības uzņēmēju un nozarē nodarbināto. Tajā izskanēja viedoklis, ka tuvākajos gados Latvijā varētu tikt uzbūvēta papīrmalkas pārstrādes rūpnīca. Vērienīgais projekts tiktu finansēts no Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda līdzekļiem. Lai arī vēl nav pieņemts galējais lēmums, kādus pasākumus no šī fonda līdzekļiem valdība atbalstīs, iecerei, ka vietējā rūpnīcā varētu pārstrādāt Latvijā sagatavoto koksni, strauji pieaug atbalsts.
“Tā būtu ne tikai papīra ražošana, bet pavērtos arī citas plašākas iespējas,” konferencē norādīja Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktora vietnieks Normunds Strūve.
Atbalstu šim priekšlikumam publiski paudis arī Latvijas Kokrūpniecības federācijas padomes loceklis, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas valdes loceklis un SIA “Stiga RM” valdes loceklis Andris Ramoliņš.
Viņš norādīja, ka “šāda tipa rūpnīcas izveide Latvijai dos ne tikai jaunas darbvietas un lielākus nodokļu ieņēmumus, kas rezultēsies tautsaimniecības izaugsmē, bet arī priekšrocības konkurencē ar mūsu kaimiņvalstīm, Igauniju un Lietuvu, kur šāda tipa rūpnīcu nav. Tas dotu iespēju Latvijai beidzot pacīnīties par investīcijām un tirdzniecības plūsmām.”
“Būtiski ir tas, ka jauna rūpnīca sniegtu iespēju mums pašiem šeit uz vietas ražot augstas kvalitātes produkciju, ņemot vērā, ka papīrmalka līdz šim ir bijusi tikai eksporta prece,” sacīja Ramoliņš.
Uzņēmējs atzina, ka arī SIA “Stiga RM” plānoja būvēt jaunu koksnes pārstrādes rūpnīcu Engures novadā, taču viņi ir gatavi uz laiku atlikt savu projektu, jo uzskata, ka valsts interesēm jābūt prioritārām un valsts projekts jāvirza pirmais.
“Mēs nepārtraukti dzirdam runas par nepieciešamību uzlabot Latvijas konkurētspēju, ražot preces ar augstu pievienoto vērtību, strādāt pie ekonomikas stabilitātes un izaugsmes. Pašiem sava papīrmalkas pārstrādes rūpnīca un pēc iespējas īsākā laika periodā – tas ir atbildīgs veids, kā parūpēties par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un meža nākotnes vērtības pieaugumu,” paudis Ramoliņš.
Valsts iniciēto projektu atbalsta arī lielākā daļa meža un kokapstrādes nozares pārstāvju, kas dod reālas cerības, ka Latvijā tuvākajā nākotnē varētu tapt pirmā papīrmalkas pārstrādes rūpnīca.