Prasmes vai vērtības – kas ir svarīgāks darba intervijā?

Parasti pirmais, kam darba devēji pievērš uzmanību darbinieku atlasē, ir prasmes, kompetences un ar amatu saistītā darba pieredze. IKEA būtiskākais ir saprast, vai ar kandidātu var atrast kopīgu valodu sarunā par vērtībām un domāšanas veidu. IKEA Baltija Uzņēmuma kultūras un cilvēkresursu nodaļas vadītāja Laura Lustika pastāsta, kāpēc uzņēmumam vērtības šķiet svarīgākas par kompetencēm un ko kandidāti var gaidīt no darba intervijas IKEA.

“Kas ir tavs enerģijas avots? Ko tu darītu, ja tavā rīcībā uz 10 dienām būtu neierobežoti daudz naudas? Kādas ir tavas ideālās brīvdienas? Šādus jautājumus mēs uzdodam, lai izprastu kandidātu vērtības un domāšanas veidu,” saka Laura Lustika, atzīstot, ka šādi jautājumi darba intervijās nav ierasta parādība. Viņa norāda, ka pirmajā intervijā IKEA būtiskākais ir cilvēka personība un patiess, atklāts dialogs.

“Pirmajā tikšanās reizē mēs tik ļoti neiedziļināmies kandidāta prasmēs un iepriekšējā darba pieredzē. Protams, atbilstošas kompetences un pieredze ir svarīgas, bet tās mēs redzam arī CV. Pirmajā intervijā mūs daudz vairāk interesē personība un personiskās vērtības. Ja tās sakrīt ar IKEA vērtībām, tad ķeramies pie pieredzes, prasmēm, darba stila,” paskaidro L. Lustika.

Vērtības kā daļa ikdienas lēmumu pieņemšanā

IKEA pamatvērtības ir kopības sajūta, rūpes par cilvēkiem un dabu, vienkāršība, atbildības uzņemšanās un uzticēšana, taupīgums un citas. Ja darbiniekiem un uzņēmumam ir kopīgas vērtības, tas atvieglo stratēģisko lēmumu pieņemšanu, veicina uzņēmējdarbības mērķu sasniegšanu un iedvesmo. Vērtības ir klātesošas ikdienā, pieņemot lēmumus, un ir atbalsts uzņēmumam un darbiniekiem arī sarežģītākos brīžos.

“Visiem zināms, ka lēmumus cilvēks pieņem, vadoties pēc intuīcijas un saprāta apsvērumiem. IKEA ņem vērā vēl trešo aspektu – uzņēmuma sirdsbalsi jeb vērtības. Uzņēmuma vērtības ir kā kompass, kas mums norāda, kas esam un kas vēlamies būt. Man un visai mūsu Uzņēmuma kultūras un cilvēkresursu nodaļai ir svarīgi sajust arī to, pēc kāda iekšējā kompasa vadās kandidāti.” Laura Lustika piebilst, ka vienotas vērtības uzlabo uzņēmuma rezultātus, darbinieku iesaisti un klientu pieredzi.

Latvijas darbinieku vērtības: cieņa, stabilitāte, atklātība un draudzīga atmosfēra

IKEA Baltija Uzņēmuma kultūras un cilvēkresursu nodaļas vadītāja atzīst, ka cilvēki nav raduši tieši diskutēt par vērtībām, īpaši darba attiecībās. Tāpēc darba intervijās tās ievijas diskusijā pastarpināti, runājot par sadzīviskām situācijām un kandidātu rīcību šajās situācijās.

“Jaunākās paaudzes kandidāti parasti ir pašapzinīgāki, viņiem ir vieglāk runāt par sevi, par savu motivāciju un mērķiem, viņi ir gatavi iztirzāt arī savas vērtības kā tādas. Vecākajai paaudzei turpretī šķiet vieglāk runāt par pieredzi un prasmēm. Tomēr mēs protam pamanīt vērtību izpausmes pat pavisam vienkāršos stāstos par ikdienas dzīvi,“ saka L. Lustika. Viņa akcentē, ka Latvijā darbinieki no darba devēja sagaida cieņu, stabilitāti, atklātību un draudzīgu atmosfēru.

Ieteikumi, kā sagatavoties vērtībās balstītai darba intervijai:

  • Jau iepriekš apdomā būtiskāko par sevi – kur tu jūties vislabāk, kādi ir mērķi, uz kuriem tiecies, kas ir tavs enerģijas avots? Ja pirms tam uzdosi šos jautājums sev, intervijā būs vieglāk izteikties strukturēti un konsekventi.
  • Nepārstāsti savu CV, to cilvēkresursu nodaļas darbinieki būs izlasījuši jau pirms tikšanās. Koncentrējies uz saviem sasniegumiem, piemēram, pastāsti, kas tevi iedvesmo, atklāj, ko tev patīk darīt un ar ko lepojies savā darba pieredzē. Tas daudz vairāk pateiks par tevi kā speciālistu un darbinieku un ļaus uzzināt, kas tevi aizrauj.
  • Runā patiesi un atklāti. IKEA darba intervijas ir dialogs – atsaucies intervētājam un piedalies sarunā. Klusēšana un noslēgšanās sevī ir stresa un spriedzes pazīme. Ielāgo, ka cilvēkresursu nodaļas darbinieku mērķis ir tevi tuvāk iepazīt, saprast, kādas ir tavas stiprās puses un motivācija. Neviens nevēlas tevi „iegāzt“.
  • Ierodoties laikā un pirms tam sagatavojoties intervijai, tiks samazināts stress. Ierodies 5 minūtes ātrāk un izmanto laiku, lai dziļi ieelpotu un nomierinātos. Pirms tam mājās apskati uzņēmuma mājaslapu, lai iegūtu aptuvenu priekšstatu par uzņēmumu. Ja intervija notiek tiešsaistē, parūpējies, lai nerastos tehniskas ķibeles.
  • Sagatavojies vienkāršai, draudzīgai atmosfērai. “Mēs nepievēršam uzmanību tam, vai kandidāts ir smalki apģērbies. IKEA visi, arī biroja darbinieki un vadības komanda valkā formas tērpus, tāpēc pilnīgi pietiks, ja tavs apģērbs, lai arī vienkāršs, ir tīrs un kārtīgs,” piebilst Laura Lustika.
Komentāri