Covid-19 epidēmijas ierobežošanai Latvijā aizliegta cilvēku pulcēšanās. Lai turpināt strādāt varētu tie, kam attālināts darbs nav iespējams, noteikti izņēmumi. Gulbenes, Smiltenes un Limbažu pašvaldībās infekcijas draudus neuztver nopietni un šo izņēmumu izmanto, lai rīkotu klātienes mācības.
Gulbenes kultūras centrā uz semināru pulcējas novada kultūras darbinieki. Blakus esošā policija neko iesākt nevar, jo pasākumu saskaņojusi vietējā pašvaldība. Tā uzskata, ka apmācības ir darba pienākumu pildīšana un tādēļ nav aizliegtas.
Ārkārtas situāciju Latvijā izsludināja 12. martā. Valdība aicināja visus, kam tas iespējams, strādāt no mājām. Sākumā aizliedza izklaides pasākumus ar vairāk nekā 50 apmeklētājiem. Kad iedzīvotāji ar koronavīrusu sāka inficēties Latvijā, nevis tikai atveda no ārzemēm, aizliedza pulcēties vairāk par divām personām. Izņēmums – tie, kas citādāk nevar veikt darba un dienesta pienākumus.
Gulbenes novada kultūras darbinieki bija pārsteigti, kad no vietējās Kultūras pārvaldes vadītājas saņēma e-pastu par plānotām apmācībām trīs dienu garumā. Kursa nosaukums: “Kultūras procesu inventarizācija novadā un restarts pēc krīzes. Personīgs pieskāriens.” Organizatori apzinājās, ka īsti pareizi pulcināt cilvēkus šajā laikā nav, un ielūguma noslēgumā iekļāva brīdinājumu.
Gulbenes novada Kultūras pārvaldes vadītāja Gundega Ķikuste skaidro: “Es ticu, ka paši to lieliski saprotat, bet atgādinu, lai ir nepārprotami – liels lūgums neafišēt šo kursu apguvi uz āru, bet paturēt to cieši starp mums. Esmu saskaņojusi to ar vadību, bet, ņemot vērā pastāvošos ierobežojumus, neapdraudam paši sevi un neradām riskus piesaistīt nevajadzīgu uzmanību no nesaistītām personām. Nekādi posti “Facebook” vai informācijas izplatīšana citām personām – šis attiecas tikai un vienīgi uz mums, tāpēc šī informācija nedrīkst aiziet tālāk par mums. Šis norādījums ir strikts un ievērojams obligāti.”
Pirmā apmācību diena bija paredzēta šo trešdien. Īsi pirms noteiktā laika apmeklētajiem slēgtajā Gulbenes kultūras centrā sāk ierasties novada saviesīgās dzīves organizatori. Kultūras pārvaldes vadītāja vēl sagādā pienu kolēģu rīta kafijai. Kad atbrauc arī semināra vadītājs Kārlis Anitens, kultūras centra durvis aizslēdz.
“Nekā Personīga” saruna ar darbinieci
Darbiniece: Ko jūs gribējāt?
Nekā Personīga: Sakiet, jums pasākums notiek šodien?
Darbiniece: Nē.
Nekā Personīga: Nenotiek? Desmitos nebija šodien?
Darbiniece: Nu, ko jūs gribējāt?
Nekā Personīga: Gribējām uzzināt, vai viņš notiek.
Darbiniece: Nenotiek.
100 metru attālumā atrodas Valsts policijas iecirknis. Likumsargi pieļauj, ka seminārs notiek noteikumos pieļautajos rāmjos, taču sola pārbaudīt.
“Ja tur tiek ievērotas visas distances, tad jau apmācības, kā es saprotu, var notikt. Bet mēs pārbaudīsim,” tā tiek norādīts policijas iecirknī.
Valsts policijas darbiniece atnāk pārliecināties, kā kursanti ievēro distanci, taču uzzina, ka nekādas mācības kultūras centrā nenotiek.
“Es biju iegājusi kultūras centrā, tur ir tās trīs darbinieces, garderobistes, kuras paskaidroja, ka nekas nenotiek, kultūras centrs ir ciet,” norāda Valsts policijas darbiniece.
Policiste līdz galam nenotic kultūras centra darbiniecei, un pagrīdes mācības tiek atklātas. Centra lielajā zālē atrodas ap 20 cilvēkiem.
Policiste: Tiesības apskatīt zāli man ir, ja nē, es tūlīt izsaukšu…
Darbiniece: Es tikko kā atnācu uz dežūru, es tiešām nezinu.
Policiste: Izrādās, ka neesat jūs tikai trīs.
Darbiniece: Nē, šiten mēs esam.
Policiste: Bet pārējās telpās?
Policiste: Labdien, valsts policija. Kas par pasākumu?
Gundega Ķikuste: Tas nav pasākums, valstī noteiktajā kārtībā organizējam mācības.
Policiste: Ejam paskatīties, vai ir attālumi.
Lūdzu, droši, nāciet iekšā, skatieties attālumus.
Ķikuste: Jā, tas ir saskaņots ar vadību. Lienīte Reinsone, Normunds Audzišs.
Nekā Personīga: Pēc ārkārtējās situācija likuma pasākumi vispār ir aizliegti.
Ķikuste: Tas nav pasākums. Tā ir lekcija, tā ir kultūras darbiniekiem lekcija. Smiltenes novadā viņa ir bijusi, Jelgavas novadā, nākamajā nedēļā viņa būs Limbažu novadā.
Kā vēlāk informē Valsts policija, likumsargi par fiksēto uzsākuši administratīvo lietvedību, tagad notiek faktu pārbaude. Semināra norisei dota Gulbenes mēra un izpilddirektores atļauja.
“Lekciju vai apmācību cikls darbiniekiem bija ieplānots pēc nosaukuma un satura citāds, un arī ne ar šo lektoru, bet šobrīd arī pamanoties ārkārtējai situācijai, šis lektors piedāvā ļoti trāpīgu semināra, trāpīgas semināra tēmas, šis cikls ir triju nodarbību cikls. Un attiecīgi semināru tēmas ir par to, kā organizēt kultūras dzīvi pēc ārkārtējās situācijas beigām, par to, kā plānot pasākumus ārkārtējās situācijas laikā, kad ir noteikti ierobežojumi un nav iespējami lieli masu pasākumi,” norāda Gulbenes novada domes izpilddirektore Lienīte Reinsone.
“Mēs tomēr vilkām lielas paralēles ar šobrīd esošo komiteju un domes sēžu kārtību, saprotot arī, ka deputātu skaits pašvaldībā ir 17 deputāti. Mums gan jāsaka, ka šajā mēnesī ļoti veiksmīgi izdevies atrisināt attālinātu sēžu kārtību, tādējādi ļoti veiksmīgi arī ievērojot visus distancēšanās noteikumus arī kopumā drošību garantējot gan deputātiem, gan arī darbiniekiem, kas nāk uz sēdēm ziņot par konkrētiem jautājumiem. Un līdz ar to faktiski situācijā, ja mēs ar sistēmu palīdzību nebūtu, mums nebūtu iespējams nodrošināt šīs te komitejas sēdes un domes sēdes, pastāvētu iespēja, kas ir pieļaujama, organizēt sēdi klātienē, bet ievērojot visus nosacījumus. Līdz ar to mēs tiešām vilkām paralēles un devām atļauju šim lekciju semināram, un tāds bija lēmums,” skaidri Reinsone.
Valdības rīkojumā par ārkārtas stāvokli aizliegts viss izglītības process klātienes formā. Taču pašvaldības juristi secinājuši, ka mācības var nosaukt arī par darba pienākumu pildīšanu. Seminārs Gulbenē turpināsies nākamajā nedēļā.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs skaidro, ka to nosaka Ministru kabineta noteikumi 4.5.24 punkts, kurā to var izlasīt: “Viņš ir obligāti pienākums, protams, tas nav nekādā veidā izklaides pasākumus. Tieši caur šo Ministru kabineta punktu, kas pieļauj šāda veida organizēšanu, cilvēku sanākšanu darba pienākumu izpildes vajadzībām. Mēs arī skatījāmies, lai mēs neko nepārkāptu. Jo pēc būtības darbā mēs jau arī atrodamies vairāk nekā divi cilvēki un tuvāk nekā divi metri. Darba pienākumu izpildīšanā ir pieļaujami šie pārkāpumi – kā normāli būtu -, bet ir šie izņēmumi.”
Pašvaldību darbu uzraugošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija novadus par klātienes mācību rīkošanu nenosoda. Taču tā aizrāda, ka vajadzētu pēc iespējas atturēties no klātienes kontakta un seminārus organizēt attālināti. Kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas tāda paša satura seminārs noticis Smiltenē un ieplānots ir Limbažos. Smiltenē piedalīšanās seminārā bijusi brīvprātīga, Gulbenē aicinātajiem iespēja atteikties nav dota.
Līdz šim Gulbenes novadā nav reģistrēts neviens ar Covid-19 saslimušais. Smiltenē, kur seminārs jau noticis, un Limbažos, kur tas vēl plānots, ir atklāti vairāki inficētie. Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka cilvēku pulcēšanos neatkarīgi no tā, kā to nosauc, atlikt līdz laikam, kad ierobežojumi tiks mīkstināti.