Rīgā turpinās pilsētas sakopšanas darbi pēc Latvijas vēsturē vienas no lielākajām vasaras vētrām, trešdien, 21. augustā, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdē informēja Rīgas pašvaldības policija un Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvalde.
Līdz 15. augustam kopā reģistrēti 3085 ziņojumi par vētras radītajiem bojājumiem, nolauztiem kokiem gan uz pašvaldības zemes, gan privātās teritorijās. Apkopojot Rīgas pašvaldības dienestu un kapitālsabiedrību sniegto informāciju, 72% no reģistrēto pieteikumu skaita šobrīd ir izpildīti – novērsta vētras radītā bīstamība, novākti nolūzušie un izgāztie koki. Darbs pie pilsētas sakopšanas vēl turpinās.
“Pērn izveidotās Rīgas Civilās aizsardzības struktūras darbs ir mums ļāvis iespējami koordinēti strādāt pie vētras “Kirstija” nodarīto postījumu apzināšanas un novēršanas. Rīgā postījumi bijuši ievērojami, tostarp nolauzti vairāk nekā 2100 koki. Rīgas pašvaldības dienesti un kapitālsabiedrības nepilna mēneša laikā novērsušas ap 70% no fiksētajiem vētras postījumiem. Efektīvā informācijas apzināšana ļauj mums iegūt skaidrāku bildi un būt gatavākiem nākotnes dabas stihijām, kā arī identificēt vietas, kur nepieciešams pilnveidot ūdens noteku sistēmas un mērķtiecīgi strādāt pie citu potenciālu bīstamību novēršanas,” uzsver Rīgas vicemēre Linda Ozola.
Jau ziņots, ka Rīgas 22 kapsētās konstatēti 195 vētras nolauzti koki, savukārt, Rīgas parkos nolauzto koku skaits pieaudzis līdz 271 kokam, mežos Rīgas teritorijā – 380 nolauzti koki, skolu un bērnudārzu teritorijās – 400 koki, bet uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) apsaimniekotajās teritorijās saņemti pieteikumi par nolauztiem kokiem gandrīz 900 adresēs. Tāpat RNP saņemts daudz pieteikumu par salietām telpām. Ja ikdienā ir ap 1000 pieteikumu nedēļā, tad nedēļā pēc vētras tādu bija 4000, informēja uzņēmuma pārstāvji.
Vētras radīto postījumu likvidēšanai Rīgas pašvaldība izveidoja divas koku, zaru un lapu savākšanas vietas. Līdz 21. augustam tajās nodots 1975 kubikmetri bioloģisko atkritumu. Tāpat tika nodrošināta diennakts darbība tālrunim 80000800, kur ziņot par problēmām ar koku aizvākšanu.
Papildu vētras radīto postījumu likvidēšanai, ir atsūknēts un iztīrīts plūdu piesārņotais dīķis Uzvaras parkā, tā ūdens krājumu atjaunojot ar 5000 m3 dzeramā ūdens.
Vērtējot pašvaldības darbu vētras seku likvidēšanā, Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs Gints Reinsons atzīst: “Gan operatīvie dienesti, gan pašvaldības struktūras un kapitālsabiedrības, iesaistot arī ārpakalpojumus, efektīvi un salīdzinoši ātri, ņemot vērā postījumu apjomu, iesaistījās reaģēšanas, glābšanas un seku likvidēšanas pasākumos, lai mazinātu vai likvidētu postošos apstākļus un to izraisītās sekas, kā arī novērstu vai mazinātu kaitējumu cilvēkiem, videi un īpašumiem. Viennozīmīgi, vienotas katastrofu pārvaldības sistēmas esamība palīdzētu koordinēt resursus vēl efektīvāk, kā arī vienots saziņas kanāls starp pašvaldību un iedzīvotājiem sekmētu ātrāku postošo apstākļu konstatāciju. Papildus tam, valstī ir jārod mehānisms, kā juridiski pareizi un ātrāk izziņot katastrofas iestāšanās faktu, lai nebūtu vietas interpretācijām, kā tas bija gadījumā ar apdrošināšanas kompānijām un papildus tam pašvaldības spētu iesaistīties palīdzības sniegšanā privātpersonām.”
Līdzšinējās vētras seku novēršanas izmaksas Rīgā sasniedz vismaz 1,6 miljonu eiro apmēru.
Rīgas pašvaldība atgādina, ka gadījumos, kad koks ir nogāzies uz privātīpašumā esoša zemesgabala, obligāti ir jāveic nolūzušā koka fotofiksācijas no trīs pusēm, kas pēcāk jāpievieno iesniegumam, informējot par faktu arī Pilsētas attīstības departamentu. To iespējams izdarīt Rīgas pašvaldības pakalpojumu portālā www.eriga.lv, izmantojot E-pakalpojumu “Pieteikums koku ciršanas atļaujas saņemšanai”, vai nosūtot uz e-pastu [email protected] aizpildītu iesnieguma veidlapu “Iesniegums par atļauju cirst ārpus meža augošu koku/-us” vai brīvā formā rakstot iesniegumu uz adresi – Dzirnavu iela 140, Rīga, LV-1050. Tālrunis uzziņām: +37167105800, +37167012889.