Saeima šodien, 4. augustā, lems par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projekta nodošanu izskatīšanai komisijās. Grozījumi paredz, ka pēc 1. oktobra darba devējam būtu tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu. Lai likumprojektu varētu oficiāli pieņemt, pēc nodošanas komisijām tas vēl būtu jāskata vismaz divos vai arī trīs lasījumos.
Opozīcijas pārstāvji gatavojas vākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu šo likuma grozījumu izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.
Opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko skaidroja, ka valdības gatavotie grozījumi likumā, kas ļautu darba devējiem atlaist no darba nevakcinētās personas, ir skaidra norāde uz to, ka politiķiem jādomā par veidu, kādā Saeima var rīkoties, lai šo procesu apturētu.
Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde kategoriski iebilst pret vadības ieceri noteikt vakcināciju pret Covid-19 par obligātu un paredzēt iespēju darba devējam atlaist nevakcinētos darbiniekus, tāpēc apvienības Saeimas frakcija ne tikai balsos pret sagatavoto likumprojektu, bet arī mudinās citus opozīcijas kolēģus kopīgi vienoties par aicinājumu Valsts prezidentam neizsludināt šādas izmaiņas likumā.
“Valdības nule kā atbalstītais likumprojekts ir klajā pretrunā ar demokrātiskas valsts principiem. Mēs izprotam vēlmi pasargāt sabiedrību no saslimšanas ar vīrusu, tomēr esam par katra brīvas izvēles tiesībām,” uzsver ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, norādot, ka valstij ir jārespektē katra viedoklis: ja cilvēks vēlas vakcinēties, valsts to nodrošina, bet jāņem vērā arī to sabiedrības locekļu bažas, kuri pagaidām atturas no vakcinācijas.
Kā zināms, valdība 6. jūlijā konceptuāli vienojās, ka varētu dot darba devējiem tiesības atbrīvot no amata darbiniekus, kuri līdz 15. septembrim nebūs ieguvuši Covid-19 sertifikātu.
Ministru kabinets konceptuāli vienojies noteikt, ka darba pienākumu pildīšanai vakcinācija pret Covid-19 varētu būt obligāta šādās iestādēs nodarbinātajiem: tās ir ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādes. Paredzēts arī, ka valsts un pašvaldību iestādēs pakalpojumus klātienē drīkstēs sniegt tikai vakcinētie vai Covid-19 izslimojušie darbinieki.
Paredzēts, ka visās jomās darba devēji varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu tiem darbiniekiem, kas nodrošina iestādes darba nepārtrauktību. Gadījumā, ja darbiniekam nebūs darba pienākumu pildīšanai nepieciešamā Covid-19 sertifikāta, darba devējam būs tiesības šādus darbiniekus atlaist no darba