Nevis izraut gados vecos cilvēkus no mājām uz aprūpes iestādi, bet gan aprūpi atvest pie seniora – ar šādu mērķi Latvijas Samariešu apvienība ir sākusi līdz šim vērienīgāko sociālās uzņēmējdarbības projektu tās vēsturē. Īpaši aprīkoti mikroautobusi dosies uz vistālāko lauku sētu.
“Negribas pat domāt [par pansionātu],” atzīst viena no aprūpējamām, Ķeguma iedzīvotāja Romualda Gubanova. Cik pati spēj, sieviete sevi aprūpē pati, pat gatavo konservus ziemai, un palīgā atnāk kaimiņi un Zaiga no samariešiem.
No šodienas pie vientuļiem un aprūpējamiem cilvēkiem uz viņu mājām dosies jaunais aprūpes busiņš. Tas ir kā mobila frizētava, duša un veļasmāja vienuviet. Ļoti daudziem aprūpējamiem ūdens ir pieejams tikai no akas, tāpēc busiņš ir brīnišķīga iespēja nomazgāties dušā. Specifisko autoparku biedrība Latvijas Samariešu apvienība attīstījusi par 185 000 eiro lielo grantu, ko saņēmusi “Altum” sociālās uzņēmējdarbības programmā. Pateicoties Eiropas sociālā fonda naudai, izveidots Vidusdaugavas pakalpojumu centrs, no kurienes busiņi ripos pa visu apkārtni.
Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kuri turpina dzīvot mājās ar sliktu infrastruktūru, atzīst Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš. “Tāpēc ar šiem aprūpes risinājumiem mēs vedam cilvēku uz aprūpes centru, kā ta ir ierasts, bet atvedam aprūpes centru pie cilvēka uz mājām.”
“Galvenā atšķirība starp uzņēmējdarbību un sociālo uzņēmējdarbību ir cēlāks mērķis,” stāsta “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, “un pieaug senioru skaits, kas ir viena no riska zonām, tāpēc mēs priecājamies, ka ir bijusi pieejama fonda nauda. Mūsu pienākums ir to administrēt pēc iespējas efektīvāk.” Kopumā nākamo piecu gadu laikā plānots atbalstīt 200 dažādus sociālās uzņēmējdarbības projektus. Kopumā tiem paredzēti 12 miljoni eiro.
Samarieši lepojas arī ar to, ka aprūpes auto tiek komplektēti un būvēti tepat Lielvārdē. Interesi par šīm mašīnām ir izrādījuši gan lietuvieši, gan baltkrievi un krievi.
Foto: Ieva Benefelde