Šobrīd E-veselības portālā pieejami jau vairāk nekā 277 tūkstoši slimnīcu ievadīti izraksti-epikrīzes. Tie nodrošina pacientiem un viņu ārstējošajiem ārstiem visaptverošas informācijas pieejamību digitālā formātā par veikto izmeklēšanu un ārstēšanu, kas ir svarīgi turpmākajā pacienta veselības stāvokļa uzraudzībā un nozīmētās terapijas ievērošanā. Neskatoties uz slimnīcām piešķirto finansiālo atbalstu datu digitalizācijai, ne visas veic minēto datu ievadi. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem* slimnīcām, kuras no 1. aprīļa neievadīs visus izrakstus E-veselībā, tiks ieturēts valsts finansējums 10% apmērā, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).
E-veselības funkcionalitāte izrakstu ievadīšanai ir pieejama jau astoņus gadus. Tāpat
no 2024. gada stacionārajām ārstniecības iestādēm medicīnisko dokumentu elektroniskai ievadei no valsts budžeta līdzekļiem ik gadu tiek veikts maksājums procesu digitalizācijai un digitālo risinājumu ieviešanai. Tomēr, neraugoties uz to, slimnīcas nav bijušas aktīvas medicīnisko dokumentu digitalizācijā. Kopumā 2024. gadā 41 ārstniecības iestāde saņēmusi digitalizācijas maksājumu 6,7 miljonu eiro apmērā. No tiem veikts vienreizējais maksājums kopumā 5,4 miljonu eiro apmērā, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu digitalizāciju, tai skaitā trīs medicīnisko dokumentu (izraksts-epikrīze, laboratorijas izmeklējumu rezultāti un nosūtījumi) sagatavošanu un nodošanu E-veselībā, un 1,3 miljoni eiro datu digitalizācijai nepieciešamās programmatūras uzturēšanai un pilnveidošanai. Konkrētajai slimnīcai pieejamais finansējums ir atkarīgs no tās profila un sniegto pakalpojumu veidiem.
Visaktīvāk digitālos izrakstus līdz šim ievadījušas Daugavpils reģionālā slimnīca, Aizkraukles slimnīca, Ogres rajona slimnīca, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība, Alūksnes slimnīca, kā arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. Tas ļauj slimnīcu pacientiem un viņu ārstējošajiem ārstiem ērtā veidā piekļūt nepieciešamajai informācijai digitālā vidē, kā arī veicina datu caurspīdīgumu, sniedzot iespēju NVD efektīvāk sekot līdzi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai.
NVD direktors Āris Kasparāns: “Neskatoties uz nodrošināto iespēju un ikgadējo finansiālo atbalstu, daudzas ārstniecības iestādes neveic dokumentu digitalizāciju vai nedara to pietiekamā apjomā. Esam vairākkārt uzrunājuši slimnīcas un vērsuši uzmanību uz izmaiņām, kas stājas spēkā no 1. aprīļa. Sagaidām, ka ārstniecības iestādes to ņems vērā un visiem pacientiem viņu medicīniskā dokumentācija būs pieejama arī digitālā formātā.”
Ievērojami aktīvāka datu digitalizācija īpaši tiek sagaidīta no lielajām slimnīcām. Informācija par visu ārstniecības iestāžu ievadītajiem datiem pieejama NVD tīmekļvietnē.
Pacienti, kuri konstatēs, ka www.eveseliba.gov.lv nav pieejami dati par ārstēšanos slimnīcas stacionārā vai dienas stacionārā, kas ir notikusi sākot no 2025. gada 1. aprīļa, sākotnēji aicināti vērsties konkrētajā slimnīcā. Ja piekļūšana nepieciešamajiem datiem E-veselībā joprojām netiek nodrošināta, par konkrēto gadījumu jāinformē NVD, zvanot pa bezmaksas tālruni 80001234 vai rakstot e-pastu uz [email protected]. Medicīniskās dokumentācijas uzkrāšanās vienuviet valsts E-veselības sistēmā primāri nepieciešama tieši pacientiem, kuri līdz šim to saņēmuši papīra formātā, tāpēc ikviens pacients tiek aicināts sniegt informāciju par gadījumiem, kad pēc izrakstīšanās no slimnīcas šī būtiskā informācija nav pieejama.
Arī NVD sekos līdzi jaunās prasības izpildei. Ārstniecības iestādēm, kuras to apzināti neievēros, tiks nosūtīti paziņojumi par gaidāmo valsts finansējuma ieturējumu 10 % apmērā. Ja līdz šī gada oktobrim trūkstošie dati tiks ievadīti, ieturēto maksājumu šīs iestādes varēs saņemt. Lai nodrošinātu atbalstu tehniskos jautājumos un neskaidru jautājumu risināšanā, konsultācijas ārstniecības iestādēm sniedz Latvijas Digitālās veselības centrs. Medicīniskās dokumentācijas digitalizācija tiek īstenota atbilstoši digitālās veselības stratēģijai.