Šuvajevs: Viens no svarīgākajiem aspektiem bija pārliecināties, ka no hipotekāro kredītņēmēju puses atbalsta mehānisms ir pēc iespējas vienkāršāks
Svarīgākais, ka atbalsta risinājums kredītņēmējiem ir vienkāršs, LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja vietnieks Andris Šuvajevs (P).
Kā zināms, Saeima lēmusi, ka hipotekāro kredītu ņēmējiem kompensēs kredītu kopējo procentu maksājumus 30% apmērā.
Saskaņā ar grozījumiem hipotekārie kreditētāji Valsts ieņēmumu dienestam sniegs informāciju arī par kredītņēmēja bankas kontu, uz kuru pārskaitāma kompensācijas summa. To aprēķinās un izmaksās vienu reizi ceturksnī.
Procentu maksājumu kompensācijas summu katram kredītņēmējam VID pārskaitīs uz kontu, un kredītiestādes internetbankā par to informēs savus klientus.
Noteikts, ka izmaksātajām summām nepiemēros ienākuma nodokli un uz tām nevarēs vērst parādu piedziņu.
Viņš uzsvēra, ka viens no svarīgākajiem aspektiem bija pārliecināties, ka no iedzīvotāju – hipotekāro kredītņēmēju – perspektīvas atbalsta mehānisms ir pēc iespējas vienkāršāks un saprotamāks: “Budžeta komisijā VID apliecināja, ka šis ir vienkāršs risinājums, un viņiem nebūs nekādi administratīvi sarežģījumi to izpildīt. [..] Man viena no svarīgākajām lietām bija pārliecināties, ka no iedzīvotāju perspektīvas šāda veida risinājums ir pēc iespējas vienkāršāks un saprotams. “
“Skaidrs, ka banku sektors pārstāv vienu viedokli, bet es neuzskatu, ka ilgtermiņā būs izmaiņas [finanšu sektorā]. Atgādinu, ka šis ir uz vienu gadu, tas ir terminēts atbalsts, mēs apdzēšam tādu ugunsgrēku,” sacīja Šuvajevs.
“Jāatgriežas pie tā, kā šāda veida likumprojekts tapa – tieši konkrēti fokusējoties uz hipotekāro kredītu ņēmējiem, jo bija skaidrs, ka tas ir tas sabiedrības segments, kas tiešā veidā ir skarts, un ir nepieciešama banku reakcija. Es esmu vairāk kā atvērts pieejai, kurā mēs varam pavērt šo jautājumu plašāk un skatīties arī uz pārējām sociālajām grupām,” sacīja politiķis.
Lielākā daļa hipotekāro kredītu ir izsniegti ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta EURIBOR etalona procentu likmei, un likuma grozījumi rosināti, lai iedzīvotājiem sniegtu atbalstu situācijā, kad šī likmju kāpuma rezultātā ir pieauguši mājsaimniecību maksājumi par hipotekārajiem kredītiem, grozījumu anotācijā norādījuši likumprojekta autori.