Atkārtotu traumu risks ir realitāte, ar ko ikdienā saskaras daudzi cilvēki, kuri iepriekš pārcietuši traumas un cenšas atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Viens no efektīvākajiem līdzekļiem, kas palīdz nodrošināt locītavām nepieciešamo atbalstu un aizsardzību šajā atveseļošanās procesā, ir ortozes.
Tās stabilizē ievainotās zonas, palīdz izvairīties no pārmērīgas slodzes un var būtiski samazināt jaunu traumu iespējamību. Pulsaar ortozes var būt lielisks risinājums tiem, kuri meklē uzticamu, kvalitatīvu un ērti pielāgojamu atbalstu ikdienai, sportam vai rehabilitācijai.
Kas ir ortoze?
Ortoze ir paredzēta noteiktas ķermeņa daļas, parasti locītavas vai muskuļu grupas, atbalstīšanai, stabilizēšanai vai korekcijai. Tā var būt gan elastīga, gan stingra, atkarībā no konkrētās funkcijas un lietošanas mērķa. Ortozes tiek izmantotas traumēto vietu aizsardzībai, lai novērstu turpmākas traumas, un tās bieži vien ir neatņemama rehabilitācijas procesa sastāvdaļa.
Kvalitatīvi izstrādāta ortoze efektīvi samazina slodzi uz traumēto zonu, nodrošinot pareizu ķermeņa daļas novietojumu un ierobežojot nevēlamas kustības. Tā darbojas kā ārējs balsts, kas veicina atveseļošanās procesu un vienlaikus aizsargā ievainoto vietu no pārmērīgas kustību vai slodzes ietekmes.
Kādās situācijās ortoze samazina atkārtotu traumu risku?
Ir vairākas situācijas, kurās ortoze palīdz samazināt atkārtotu traumu risku:
1. Pēc traumām un operācijām
Pēc nopietnām traumām, piemēram, saišu plīsumiem, lūzumiem vai muskuļu sastiepumiem, locītavu stabilitāte būtiski samazinās. Šādos gadījumos ortoze palīdz nodrošināt nepieciešamo atbalstu un kontrolēt kustības, lai novērstu noslodzi vai neparedzētas kustības, kas varētu izraisīt atkārtotu traumu rašanos.
2. Sporta aktivitāšu laikā
Sportisti bieži izmanto ortozes kā profilaktisku līdzekli. Ceļa, potītes vai elkoņa ortozes nodrošina papildus aizsardzību sporta laikā, īpaši kontaktu sportos vai treniņos ar lielu fizisko slodzi. Tās stabilizē locītavas un palīdz novērst to pārslogošanu.
3. Hronisku saslimšanu gadījumos
Cilvēkiem ar artrītu, osteoporozi vai locītavu nestabilitāti ortozes palīdz samazināt ikdienas kustību radīto stresu. Tādējādi tiek novērsts stāvokļa pasliktinājums un atkārtotu traumu rašanās risks.
Piemērota ortoze – efektīvs risinājums
Ortozes iedarbība lielā mērā ir atkarīga no tās piemērotības konkrētajam lietotājam. Lai panāktu efektivitāti, ortozei ir jāatbilst šādiem kritērijiem:
• Pareizs izmērs un forma – nepiemērota izmēra ortoze var radīt spiedienu uz nepareizām zonām vai nesniegt nepieciešamo atbalstu. Tas var ne tikai kavēt atlabšanu, bet arī palielināt traumu risku.
• Atbilstošs materiāls – materiālam jābūt elpojošam un ādai draudzīgam, īpaši ilgstošas lietošanas gadījumā. Pulsaar ortozes izmanto bambusa kokogles un germānija šķiedras, kas uzlabo komfortu un veicina asinsriti.
Ņemiet vērā!
Kaut arī ortozes sniedz daudz priekšrocību, to nepamatota vai ilgstoša lietošana bez speciālista uzraudzības var radīt negatīvas sekas.
Ortoze var kļūt par pārāk lielu “palīgu”, ja tiek lietota ilgstoši bez paralēlas muskuļu stiprināšanas. Tas var novest pie muskuļu tonusa samazināšanās, jo muskuļi pierod pie ārējā atbalsta un vairs netiek pilnvērtīgi iesaistīti kustībās. Lai to novērstu, vienmēr kombinējiet ortozes lietošanu ar fizioterapeita ieteiktiem vingrinājumiem.
Pareizi pielāgota ortoze nodrošina optimālu balstu, vienlaikus ļaujot ķermenim kustēties drošā amplitūdā. Taču, ja ortoze ir pārāk stingra vai tiek valkāta ilgāk, nekā nepieciešams, tā var lieki ierobežot kustības un palēnināt rehabilitāciju. Tāpēc regulāri jāpārvērtē ortozes lietošanas nepieciešamība – konsultējoties ar ārstu vai fizioterapeitu.
Ilgstoša ortozes nēsāšana var radīt berzi vai kairinājumu, īpaši, ja tā izgatavota no mazāk elpojošiem materiāliem. Lai to novērstu, izvēlieties ortozi no kvalitatīviem, ādai draudzīgiem materiāliem un uzturiet to tīru.