Šodien, 14. maijā, valdība skatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto modeli jaunam administratīvi teritoriālam iedalījumam. Lai arī ar Ministru kabineta lēmumu, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) dots mandāts uzsākt oficiālas sarunas ar pašvaldībām un sabiedrību par pašvaldību reformas īstenošanu un piedāvāto administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli, Pūces iepriekšējā attieksme pret pašvaldību iedzīvotāju viedokli bijusi tik ciniska, ka maz ticams, ka ministrs arī šoreiz neizdomās ko tādu, lai apietu reformas oponentu tiesības paust savu viedokli.
Kā zināms, kopš novadu reformas kartes publiskošanas, Pūce demonstrējis visai neiecietīgu attieksmi pret pašvaldību mēģinājumiem noskaidrot iedzīvotāju viedokli par gaidāmajām izmaiņām. Lai arī saskaņā ar likumu, tieši pašvaldības ir vietējo iedzīvotāju interešu īstenotājas, un tieši pašvaldības pienākums ir iestāties par iedzīvotāju interesēm, VARAM atsevišķu novadu aktivitātes saistībā ar novadu reformu nodēvējusi par nelikumīgām.
Piemēram, tad, kad Ikšķiles novada dome bija nolēmusi noskaidrot iedzīvotāju viedokli par Ikšķiles pievienošanu citam – Ogres – novadam, Pūce paziņoja, ka novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras. Ministrs pat iesaistīja tiesībsargājošās institūcijas, lai tās izvērtē, vai Ikšķiles novada dome rīkojusies likumīgi. Arī tad, kad līdzīgas nepakļaušanās akcijas sākušās citos novados, Pūce reaģējis līdzīgi.
Nesaprotama ir ministra attieksme brīdī, kad viņš skaļi stāsta par vēsturē lielāko reformas sabiedrisko apspriešanu, bet tajā pašā laikā neiznāk pie Ikšķiles iedzīvotājiem, kas pie VARAM gaida atbildes uz saviem jautājumiem. Patiesībā, Pūces attieksme ir vēl daudzkārt ciniskāka – ministrs vispār atteicies novērtēt Ikšķiles novadā notikušo iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa nobalsoja par Ikšķiles saglabāšanu kā patstāvīgu novadu, salīdzinot to ar referendumu Krimā.
Līdz ar to Pūce uzskatāmi demonstrē, ka nekādi aprēķini un argumenti viņu neinteresē. Vienīgais, ko Pūce līdz šim ir centies darīt, ir iebiedēt pašvaldību vadītājus, draudot ar sodiem. Vai varam ticēt, ka tagad šis pats ministrs, kas pašvaldībām draud ar policiju, glābs demokrātiju ar vērienīgu sabiedrisko aptauju? Vai tā ir tikai kārtējā acu aizmālēšana? Vai arī pavisam parasta ēsma uz āķa?
Kā zināms, saskaņā ar jauno administratīvi teritoriālo reformu, līdz 2021. gadam Latvijā pašvaldību skaitu plānots samazināt līdz aptuveni 35 pašvaldībām, un pašvaldības plānots veidot ap reģionālās nozīmes attīstības centriem.
Foto: F64