Vairākums Latvijas iedzīvotāju pensijas vecumā nevēlas strādāt

Teju puse Latvijas iedzīvotāju savas vecumdienas vēlētos pavadīt ceļojot un atpūšoties, un tikai 5 % labprāt turpinātu darba gaitas arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, liecina bankas Citadele veiktā Baltijas valstu iedzīvotāju aptauja.

Ceļot un atpūsties pensijas vecumā vēlētos 44 % Latvijā, 38 % Lietuvā un 31 % Igaunijā. Par regulāru ceļošanu biežāk domā sievietes un gados jaunāki iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Mierīgi pavadīt vecumdienas savās mājās vēlētos 25 % Latvijā, 24 % Lietuvā un 31 % Igaunijā. Aptaujas dati liecina, ka šī vēlme palielinās, iedzīvotājiem kļūstot vecākiem, kamēr kāre pēc ceļošanas gluži pretēji – samazinās.

Savukārt 6 % Latvijas respondentu vecumdienas neplāno, jo prognozē, ka līdz pensijas vecumam nenodzīvos. Līdzīgās domās ir 7 % Lietuvā un 5 % Igaunijā. Zīmīgi, ka šādu viedokli biežāk pauž 50 līdz 59 gadus veci respondenti, kuriem līdz pensijas vecumam atlicis mazāk nekā 15 gadu.

“Lai arī daļa iedzīvotāju joprojām uzskata, ka viņi līdz pensijai nenodzīvos, Centrālās statistikas pārvaldes 2022. gada dati par vidējā mūža ilgumu norāda, ka pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas vīrieši mēdz nodzīvot vēl 16,6, bet sievietes – 22,6 gadus. Tas nozīmē, ka pensionāra statusā lielākā daļa dzīvo vairāk nekā 10 gadus, un ir svarīgi, kāda būs dzīves kvalitāte,” norāda Kārlis Purgailis, bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs.

Vien 5 % Latvijā, 3 % Lietuvā un 6 % Igaunijā redz sevi turpinām profesionālā darba gaitas arī vecumdienās. Šādu viedokli biežāk pauž iedzīvotāji, kuri ir vistuvāk pensijas vecumam, proti, vismaz 60 gadus veci, kā arī individuālas saimnieciskās darbības veicēji un respondenti, kuri ikdienā ieņem vadošus amatus.

“Aptaujas dati skaidri norāda, ka aptuveni 90 % iedzīvotāju pēc pensijas vecuma sasniegšanas strādāt nevēlētos, taču valsts demogrāfijas tendences iezīmē nopietnu problēmu – šobrīd vienu aktīvo pensionāru ar iemaksām budžetā uztur nepilni trīs strādājošie, bet 2050. gadā šī attiecība varētu sarukt līdz 2,1 – 2,2 strādājošajiem. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem būs jāstrādā ilgāk vai arī jāpaļaujas uz pašu veidotiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī,” norāda K. Purgailis.

Tikai 4 % Latvijas iedzīvotāju vecumdienās vēlētos pārcelties uz dzīvi ārzemēs. Visvairāk dzīvi ar ārzemēm saista Igaunijā – 9 %, savukārt Lietuvā tā domā 6 % aptaujāto.

Vēl 8 % Latvijā, 5 % Lietuvā un 11 % Igaunijā norāda, ka vecumdienās labprāt attīstītu kādu hobiju.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro