Medijos un publiskajā telpā arvien biežāk parādās viedokļi un sūdzības par Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par tā lēmumiem neizmaksāt dīkstāves pabalstus. VID lēmumi gan ir pamatoti, ņemot vērā, ka šobrīd atbalsts tiek fokusēts uz to nozaru komersantiem, kas Covid-19 krīzē cietuši visbūtiskāk, un vairumam uzņēmumu ir visas iespējas atsākt darbību.
Valsts ieņēmumu dienestā norāda, ka katrs iesniegums tiek rūpīgi izvērtēts. “Ja nav saimnieciskās darbības ierobežojumi, maksātājs cenšas veikt savu saimniecisko darbību. Šobrīd ir tāda situācija, kad nekas vairs nebūs tā, kā bija līdz šim. Jācenšas darīt biznesu, jāmeklē jaunas metodes, modeļi, jaunas idejas. Jācenšas atgriezties un darīt darbu, nevis tikai gaidīt pabalstus,” TV3 norāda VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Ina Reinšmite.
Skaidrs, ka uzņēmēji nevar būt mūžīgie pabalstu saņēmēji un lai valsts tautsaimniecība attīstītos, komersantiem jāatrod veids, kā pielāgoties jaunajai kārtībai un pārorientēties uz jaunu tirgu, atrast jaunus sadarbības partnerus, strādāt ar klientiem attālināti u.tml.
Turklāt jāatceras, ka tā nav VID ierēdņu privātā, bet valsts nauda un tāpēc atbildība ir vēl jo lielāka – nav nekāda pamata to šķiest pa labi un kreisi, ja uzņēmumam ir visas iespējas atsākt savu darbību.
No 1. decembra VID dīkstāves pabalstos un algu subsīdijās izmaksājis 145,5 miljonus eiro. Ar katru mēnesi atbalstu saņēmēju skaits samazinās, kas ir saprotami, ņemot vērā, ka situācija uzlabojas un daudzu uzņēmumu durvis klientiem atkal ir atvērtas.
“Mēs saredzam, ka, sākot ar jūliju, vairs nav turpināms atbalsts par dīkstāvi, jo tas iet roku rokā ar Covid-19 ierobežojošiem pasākumiem. Bet ir turpināms pasākums algu subsīdijām, apgrozāmiem līdzekļiem,” TV3 stāsta Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta vadītāja.
Skaidrs, ka VID veltītā kritika ne vienmēr ir pamatota un arī uzņēmējiem pašiem beidzot ir jāapzinās, ka mūžīgi pabalstus tie saņemt nevar un tiem beidzot ir jāpieņem jaunā realitāte, kas nozīmē meklēt jaunus veidus savai attīstībai. Protams, ja vien tas ir iespējams.