Zemessardze Latvijas simtgadē: Par patriotu nepiedzimst, par tādu kļūst!

“18. novembris ir ļoti svarīga diena, Latvijas simtgade, ko piedzīvojam vienu reizi mūžā,” LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Zemessardzes komandieris Ainārs Ozoliņš. Viņš solīja trīs reizes lielāku svētku parādi nekā iepriekšējos gados. Tajā būs iesaistītas 77 vienības, kas kopumā ir aptuveni 2000 cilvēki.

No katras Zemessardzes bataljona būs vienība, kas soļos. Spēlēs trīs orķestri – Nacionālo Bruņoto Spēku orķestris, Zemessardzes orķestris un ASV orķestris. Parādē piedalīsies jaunsargi, robežsargi, Valsts policija, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Latvijas sabiedrotie (gan tie, kuri šobrīd atrodas Ādažos, gan tie, kuri atbrauks no 22 dažādām valstīm), stāstīja Ozoliņš.

Komandieris minēja, ka tehnika, iespējams, būs interentākā parādes daļa. Tajā tiks demonstrēta visa mūsu Zemessardzes jaunākā tehnika, piemēram, pārvietojamās haubicas, bruņmašīnas, tanki un pat pretgaisa raķešu sistēma “Patriots”, ko uz parādes laiku nodrošinās amerikāņu sabiedrotie. No gaisa spēkiem būs 18 gaisa kuģi un 17 karakuģi, kas atradīsies ostā. No tiem garākais sasniedz 140 metrus.

Šogad valsts jubilejas parādē piedalīsies arī itāļu fanfāru grupa, kuri skries un spēlēs, un to iesaka redzēt Zemessardzes virsseržants Ēriks Liflands. Viņš atzinās, ka pievienoties Zemessardzei viņu vadīja patriotiskas jūtas, un tas notika deviņdesmito gadu vidū.

Uz jautājumu, kāpēc šis ir labākais laiks iestāties Zemessardzē, Ainārs Ozoliņš atbildēja, ka šis ir “jaunais vilnis”. Šogad zemessargos ir iesaukts rekordliels skaits cilvēku – 8280, kas ir lielākais skaits līdz šim; iepriekš tas grozījās līdz astoņiem tūkstošiem, pavēstīja zemessargs.

Tas nozīmē ap 300 pavisam jaunu zemessargu pēdējā gada laikā. Komandieris to vērtē par ļoti nozīmīgu faktu un skaidro ar Zemessardzes atvērtību, kvalitatīvu mācību procesu, par ko viņš saka paldies Zemessardzes mugurkaulam – virsseržantiem un instruktoriem, kā arī karavīru apgāde un nodrošinājums.

Daudzus gadus ir bijušas problēmas ar zemessargu individuālo ekipējumu. Ir notikušas iegādes, un tagad šī sfēra ir manāmi attīstījusies. “Mēs varam apģērbt katru aktīvo zemessargu ar pilnu ekipējumu,” apliecināja Liflands. Ekipējums ietver kopumā 22 sastāvdaļas, tajā skaitā formas tērpu, mugursomu, ķiveri un ieroci.

Komandieris Ozoliņš Latvijas dzimšanas dienas svinībās vēlēja stingru soli, augti paceltu galvu un darbu pie kopēja mērķa – brīvas un drošas Latvijas. Savukārt virsseržants Liflands zemessargiem, karavīriem un Latvijas tautai novēlēja atrast laiku izbaudīt svētkus kopā ar ģimeni, jo par patriotu nepiedzimst, par tādu kļūst!

Zemessardze Latvijā piedalās pasākumos, kas saistās ar sabiedrības audzināšanu. 11. novembris tai bija viena no kulminācijām, kad karavīri piedalījās lāpu gājienos, tāpat arī lekcijās skolās un dažādu zvērestu došanā, un šobrīd notiek gatavošanās 18. novembra parādei. Ozoliņš simtgades parādi dēvē par ļoti nozīmīgu brīdi un stāsta, ka starp zemessargiem ir liela konkurence, jo jebkurš vēlas tajā piedalīties.

Foto: F64

Komentāri