Ar Covid-19 inficēto cilvēku skaits Latvijā otro nedēļu pēc kārtas turpina lēni samazināties – salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, saslimstība ir nebūtiski samazinājusies par 1,9%. Latvijas 14 dienu kumulatīvais rādītājs* uz 100 tūkstošiem iedzīvotājiem 508,7. Tikmēr Igaunijā saslimstība pieaug, un mūsu kaimiņvalsts ar saslimstības rādītāju 648,5 ir otrajā vietā starp Eiropas Savienības valstīm.
Pēdējo septiņu dienu laikā Latvijā veikti kopumā 66 173 testi un vidējais pozitīvo testu īpatsvars ir 7,3% (pirms septiņām dienām – kopumā 98 325 testi ,pozitīvo testu īpatsvars 7,2%). Veikto testu skaita dinamika samazinājusies par 3,1%, veicot vidēji 9453 testus dienā (pirms septiņām dienām – 9761 testi dienā).
Aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 4813 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, salīdzinot ar 4906 jauniem gadījumiem pirms septiņām dienām. Analizējot saslimstību reģionos, samazinājums novērots visos reģionos (t.sk. Rīgā), izņemot Kurzemi, kur turpinās neliels saslimstības pieaugums. Pēdējo nedēļu laikā vērojams neliels saslimstības pieaugums bērnu vidū (visaugstākā saslimstība vērojama 15-19 gadus veco jauniešu vidū), savukārt mazliet samazinās saslimstība gados vecāko iedzīvotāju vidū (vecumā virs 65 gadiem).
Epidemiologu aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) Latvijā šobrīd ir 1,0 (pirms nedēļas bija 0,92). Tas nozīmē, ka 100 saslimušo inficē 100 citus cilvēkus.
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits pēdējo septiņu dienu laikā ir samazinājies par 16,2% – tika stacionēti vidēji 70 cilvēki dienā. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) 21. februāra datiem, stacionāros šobrīd ārstējas 819 Covid-19 pacienti, no kuriem 740 cilvēki – ar vidēju slimības gaitu, bet 79 pacienti – ar smagu slimības gaitu.
*Lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kas vienlaikus ļautu salīdzinoši droši mazināt valstī noteiktos drošības pasākumus, saslimstības rādītājam jābūt mazākam par 200 saslimušo uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātu gadījumu dienā).
Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus.
Par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā E-veselība.
Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, mudinām vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pa tālruni 113.
NODERĪGAS SAITES:
- Aktuālā informācija par Covid-19: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
- Informācija Covid-19 pacientiem: https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-pacientiem
- Ceļvedis Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājās: https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/izveidots-celvedis-pacientiem-kas-slimo-ar-covid-19-un-arstejas-majas
- Informācija SPKC noteiktajām Covid-19 slimnieku kontaktpersonām: https://www.spkc.gov.lv/lv/majas-karantina-kontaktpersonam
- Oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret Covid-19 un vakcināciju Latvijā: https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinas-pret-covid-19