“Moneyval” Latvijai noteikusi pastiprinātu kontroli naudas atmazgāšanas jomā

Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam “Moneyval” noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu.

Šonedēļ publicēts “Moneyval” ziņojums par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) novēršanas sistēmas novērtēšanas 5. kārtu, ko atbilstoši starptautiskajiem Finanšu darījumu darba grupas (FATF) standartiem veica Eiropas Padomes “Moneyval” komitejas eksperti vizītes laikā no 2017. gada 30. oktobra līdz 8. novembrim.

“Moneyval” ziņojuma par Latviju skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. Latvijas rīcība atzīta par mazefektīvu divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.

Savukārt par vidēji efektīvu mūsu valsts rīcība atzīta astoņās jomās, proti, pēc ekspertu domam, Latvijas politikas un koordinācijas joma ir nevienmērīga un tajā nav adekvāta izpratne par naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas riskiem.

Uzraudzības jomā konstatēts, ka uzraugiem ir ļoti atšķirīgi uzskati un zināšanas par naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas riskiem, un tas traucē uzraudzības iestādēm veikt pilna apjoma pasākumus attiecībā uz augsta riska tirgus segmentiem. Arī attiecībā uz finanšu izlūkošanas jomu norādīts, ka nepieciešams veltīt vairāk resursu stratēģiskajai un operacionālajai analīzei.

“Izmeklēšanas un sodīšanas jomā jānoteic naudas atmazgāšana par prioritāti, kā arī izmeklēšanas un sodīšanas darbībām jākļūst racionālākām un tās jāvērš pret plašāka spektra pārkāpumiem, ” teikts “Moneyval” ziņojumā.

Attiecībā uz cīņu pret terorisma finansēšanu “Moneyval” norāda, ka Latvijas valdība turpina darbu, lai pieņemtu stratēģiju cīņai pret terorisma finansēšanu.

Savukārt par efektīvu Latvijas varasiestāžu rīcību “Moneyval” atzīst vienā jomā – starptautiskajā sadarbībā.

Tā kā Latvijai noteikts pastiprināts kontroles režīms, tad, sākot no nākamā gada, Latvijai ik gadu būs jāiesniedz ziņojums par paveikto situācijas uzlabošanai līdz nākamajam “Moneyval” izvērtējumam, kas plānots 2022. gadā.

Ministru kabinets šonedēļ jau atzinīgi novērtējis komitejas ekspertu ziņojumu, norādot, ka tas ir ļoti vērtīgs instruments, kas ļaus vēl efektīvāk turpināt Latvijas finanšu sektora institūciju iesākto reformu procesu. Apzinoties, ka Latvijas NILLTF novēršanas sistēmā ir nepilnības, kuras cita starpā parādīja situācija ar ABLV banku, Latvijas valdība par savu prioritāti ir noteikusi sekot “Moneyval” ekspertu rekomendācijām, īpaši pievēršot uzmanību uzlabojumu ieviešanai jomās, kas ziņojumā atzīmētas ar zemu vai vidēju efektivitāti.

“”Moneyval” vērtējums objektīvi atspoguļo Latvijas NILLTF sistēmu līdz 2017. gada nogalei, tomēr jāņem vērā, ka jau 2018. gada pirmajā pusē tika veiktas vairākas būtiskas reformas, kas novērtējuma periodā netika ņemtas vērā – uzsākta finanšu sektora risku samazināšana, nodrošināta labāka piekļuve informācijai par patiesā labuma guvējiem, veikti grozījumi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kā arī rosinātas izmaiņas Kontroles dienesta darbībā. Tomēr sistēmas efektivitātes uzlabošanai ir nepieciešama tikpat neatlaidīga iesākto darbu turpināšana. Tā ir visa iesaistīto institūciju un privātā sektora, kā arī to pārstāvošo organizāciju kopīga atbildība,” uzsvērusi Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa, kura vadīja Latvijas delegāciju “Moneyval” plenārsēdē.

Kā zinām, no “Moneyval” dalībvalstīm, līdz šim 5. kārtas novērtēšana ir notikusi par šādām valstīm: Andoru, Armēniju, Ungāriju, Menas salu, Serbiju, Slovēniju, Ukrainu. Līdzīgi kā Latvijas gadījumā arī lielākā daļa citu valstu ir saņēmušas norādes par nepilnībām nacionālajā NILLTF sistēmā.

Foto: Pixabay

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro