Skolu tīkla pārskatīšana ir nevis reforma, bet līdzeklis, kā iegūt kvalitatīvu izglītību un novērst nevienlīdzību. Tā pēc Jaunās Vienotības rīkotajām partiju sarunām paziņoja “Progresīvo” Saeimas deputāte Antoņina Ņenaševa.
“Skolu tīkls nav reforma. Tas ir līdzeklis nevienlīdzības novēršanai un vienotas sabiedrības veidošanai. Skolu tīklam jābūt pakārtotam vienotai skolai latviešu valodā, iekļaujošai izglītībai un kvalitatīvai Skola2030 satura ieviešanai,” akcentēja Ņenaševa.
Pašlaik aktuālā skolu tīkla pārskatīšana ir nevis pašmērķis, bet gan veids, kā panākt Latvijas izglītības sistēmas ilgtspēju.
Pirmkārt, pedagogiem beidzot jānodrošina metodiskie materiāli, STEM kabineti un atbilstīgi darba apstākļi, lai spētu kvalitatīvi pasniegt jauno saturu. Risinājumi ir adekvātas algas, samērīgas darba slodzes un sociālā aizsardzība.
Otrkārt, iekļaujoša un vienota skola latviešu valodā no 1,5 gada vecuma ir jāskata kopā ar skolu tīkla pārskatīšanu. Vardarbības novēršanā skolu vidē “Progresīvo” mērķis ir vispārēja mācību kvalitātes celšana, lai vecāki varētu izvēlēties labāko un bērnam tuvāko skolu. Lai vecāki būtu pārliecināti, ka izvēlētā skola, neatkarīgi no iepriekšējā statusa, var nodrošināt kvalitatīvas mācības latviešu valodā. Tikai tā varam sagaidīt drošu un vienotu sabiedrību.
Treškārt, ir jāizstrādā skaidrs plāns, kā nodrošināt pietiekamu pedagogu skaitu, kuri spēj pasniegt mācību priekšmetus latviešu valodā.
Svarīgs ir arī skolēnu un pedagogu mobilitātes jautājums, īpaši reģionos. Ir jāpanāk tas, lai no jebkuras Latvijas apkaimes būtu iespējams ērti un iespējami ātri sasniegt novada skolu, kurā tiek piedāvāta kvalitatīva izglītība.
“Par to jau gadiem runā izglītības nozares profesionāļi. Diemžēl vairāk nekā 40 tūkstošu pedagogu balsis līdz šim nav sadzirdētas valdībā, un tas ir jāmaina,” pauda deputāte.