FM: Apstrādes rūpniecībā gads iesākas ar kritumu

Apstrādes rūpniecības apjomi 2023. gada nogalē bija nedaudz pieauguši pret iepriekšējiem mēnešiem, kas liecināja par labām turpmākajām tendencēm, taču šā gada janvārī apjomi atkal ir ievērojami samazinājušies. Pēdējo reizi tik zemi apjomi bija 2020. gada jūnijā, un krasās svārstības norāda uz joprojām lielu nestabilitāti nozarē, ko savukārt ietekmē ilgstoši zemais pieprasījums. Salīdzinot ar 2023. gada janvāri, apjomi apstrādes rūpniecībā samazinājušies par 7,3%, bet pret iepriekšējo mēnesi kritums par 4,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vēl lielāks samazinājums pret iepriekšējo mēnesi tika fiksēts tikai 2020. gada aprīlī, sākoties Covid-19 pandēmijai.

Rūpniecība kopumā pret pērnā gada janvāri samazinājusies par 5%, elektroenerģijas un gāzes apgādei sarūkot par 1,1%, bet nelielajai ieguves rūpniecībai pieaugot par 3,2%. Lielāko negatīvo ietekmi uz straujo kritumu janvāra apstrādes rūpniecības apjomos atstāja nemetālisko minerālu un metālizstrādājumu ražošanas apjomu samazinājumi attiecīgi par 24,2% un 10,2% pret pērnā gada janvāri. Abas šīs lielās nozares janvārī sasniegušas zemākos ražošanas apjomus vairāku pēdējo gadu laikā.

Kokrūpniecības apjomi šā gada janvārī samazinājušies par 1,6%, kas gada griezumā ir divpadsmitais samazinājums pēdējo trīspadsmit mēnešu laikā. Arī radniecīgā mēbeļu ražošana janvārī sarukusi par 17,6%, kas ir samazinājums sešpadsmito mēnesi pēc kārtas. Meža nozare jau ilgus gadus bijusi veiksmīga zemas pievienotās vērtības materiālu eksportētāja, taču pēdējo divu gadu laikā pieprasījums pēc šādiem materiāliem ir sarucis, kam seko arī zemāki ražošanas apjomi un mazāka peļņa, tādējādi lielāko ražotāju un ekspertu vidū arvien vairāk ir dzirdama apņemšanās par augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanu. Pašreiz, kad pieprasījums pēc zemākas vērtības produktiem ir krities un nozarē valda stagnācija, ir īstais laiks šādām investīcijām. Pozitīvi, ka runām seko arī darbība, piemēram, Stiga RM būvē ražotni tikai augstas pievienotās vērtības produktu ražošanai, kur paredzēts ražot koksnes ēveļskaidu akustiskās plāksnes

Tikmēr pārtikas nozare ir teju vienīgā apakšnozare Latvijas apstrādes rūpniecībā, kas kopš 2023. gada sākuma turpina uzrādīt stabilu izaugsmi, arī šā gada janvārī apjomiem pieaugot par 3,1% pret pērnā gada janvāri. Pretēji vairumam apstrādes rūpniecības apakšnozaru, pārtikas ražotājiem nepietiekams pieprasījums nav izteikta problēma, kas ierobežotu ražošanu, tādējādi apjomi ik mēnesi pieaug. 2024. gada janvārī vērā ņemamu izaugsmi gada griezumā vēl uzrādīja arī poligrāfija un ierakstu reproducēšana (+9,8%), ar šo pieaugumu pārtraucot lejupslīdi septiņpadsmit mēnešu garumā.

Samazinājumus sāk uzrādīt arī tehniskās nozares, kā datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana (-9,2%) un elektrisko iekārtu ražošana (-3,9%). Abas šīs nozares iepriekš ilgstoši bija uzrādījušas izaugsmi, ļaujot izvairīties no lielākiem apstrādes rūpniecības kopējiem kritumiem. Tikmēr ilgstoši apjomu samazinājumi bijuši gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā, šā gada janvārī tai samazinoties par 14%.

Elektroenerģijas un gāzes apgāde šā gada janvārī bijusi par 1,1% zemāka nekā pirms gada. Tostarp elektroenerģija ražota par 7,9% mazāk nekā pērn, ko veidoja 47,2% samazinājums hidroelektrostaciju izlaidē un 90,1% palielinājums koģenerācijas staciju izlaidē, ko savukārt ietekmēja ievērojami zemāka gāzes cena, salīdzinot ar 2023. gada janvāri.

Eiropas Komisijas apkopotie konfidenču indeksi liecina, ka šā gada februārī Latvijas rūpnieku noskaņojums, pretēji janvāra ražošanas apjomu samazinājumam, ir augstākajā līmenī kopš 2023. gada marta, rūpniekiem paredzot augstākus ražošanas apjomus turpmākajos mēnešos, pasūtījumu apjomiem nedaudz pieaugot, bet joprojām saglabājoties zemā līmenī. Jāpiemin, ka rūpniecības konfidences indekss februārī jau otro mēnesi ir augstākais Baltijā, Latvijā veidojot -6,3 punktus, Lietuvā -9,2, bet Igaunijā -23 punktus. Tikmēr Eiropas kopējā rūpniecības konfidence kopš 2023. gada jūlija ir zemā līmenī un neuzrāda pozitīvas tendences, kas neliecina arī par iespējamu pieprasījuma palielināšanos pēc Latvijas ražojumiem.

Pēdējo mēnešu dati par apstrādes rūpniecību bijuši ļoti mainīgi, tādējādi turpmākās tendences 2024. gadā ir sarežģīti prognozēt. Tomēr Latvijas rūpnieku konfidence šā gada februārī ir manāmi uzlabojusies, kas liek domāt, ka ievērojamais apjomu samazinājums šā gada janvārī būs vienreizējs gadījums un turpmāk ražošanas apjomiem vajadzētu palielināties vismaz līdz 2023. gada nogales apjomu līmenim. Tādējādi apstrādes rūpniecība 2024. gadā kopumā varētu atgriezties pie 1-2% izaugsmes.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro