Dombrovskis: Finanšu ministrs nedrīkst paļauties tikai uz vieglāko ES fondu apguvi

Ekonomikas doktors, kādreizējais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis nosodījis finanšu ministra Arvila Ašeradena izteikumus, ka “vienīgā izaugsmes atslēga Latvijā ir tā, vai valdība spēs sekmīgi investēt Eiropas fondu līdzekļus.”

Dombrovskis uzsver, ka ES fondu apguvei ir jābūt vienai no valsts prioritātēm, bet ir vairāk nekā dīvaini no finanšu ministra dzirdēt, ka tā ir “vienīgā atslēga” uz Latvijas izaugsmi. “Arī “Latvijas attīstībai” savā Eiropas Parlamenta vēlēšanu programmā fondu apguvi uzskata par vienu no galvenajām prioritātēm, bet mēs nekad to nesauktu par vienīgo iespēju. Ja kāds domā tik pesimistiski, tad man jājautā, kā valdība un Ašeradena kungs redz savu pienesumu Latvijas ekonmikas attīstībai?” norāda Dombrovskis, atgādinot, ka tik sliktā situācijā ar fondu apgūšanu, kādā esam šobrīd, Latvija vēl nekad nav bijusi.

Savos izteikumos Ašeradens atsaucas uz Produktivitātes institūta pētījumu, uzsverot ka nākotnē priekšroka tiks dota “tām komandām un tām programmām, kuras jau ir gatavas un kurās ir labi ieviesēji.” Tiesa jaunākajā Latvijas produktivitātes ziņojumā norādīts, ka “nepieciešams panākt, lai ES līdzekļi tiktu gudri un pilnā apjomā ieguldīti atbilstoši ES un Latvijas prioritātēm,” kas ir pilnīgi pretēji ministra paustajam.

“Valdībai pirmajā vietā ir naudas apgūšana, proti, atrast projektus, kur visvienkāršāk izpildīt EK “papīru kārtošanas prasības”. Kāda ir šo projektu ilgtermiņa atdeve ekonomikai un kur tas ir mūsu prioritāšu sarakstā? Tas valdībai absolūti sekundāri,” uzsver Dombrovskis.

“Latvijas attīstībai” jau norādījusi, ka fondu sniegtās iespējas netiek pilnvērtīgi izmantotas, jo iztrūkst vīzijas par valsts prioritātēm un ES fondu izmantošana neatspoguļo vienotu valstisku redzējumu. Pārāk daudz ES fondu naudas tiek apgūta mehāniski un formāli, nesniedzot ieguldījumu ne Latvijas konkurētspējā, ne eksporta potenciālā vai visu iedzīvotāju labklājībā.

Šogad pastāv risks neizmantot vairāk nekā 500 miljonus eiro Eiropas Savienības fondu investīciju, teikts Finanšu ministrijas informatīvajā ziņojumā par ES fondu un Atveseļošanas fonda plāna ieviešanas statusu 2023.gada decembrī – 2024.gada janvārī.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro