Digitālā vide nemitīgi attīstās, un ikdiena bez tās vairs nav iedomājama – lietotnes, virtuāli pakalpojumi un socializēšanās jau kļuvušas par normu. Diemžēl digitālā vide ir ļoti pateicīga afērām un krāpniecībai, tamdēļ ir svarīgi zināt vismaz pašus būtiskākos veidus, kā sevi un savus datus pasargāt. Turpmākajā rakstā apskatīsim svarīgākās lietas, kas ikdienas interneta lietotājam būtu jāzina, lai darbotos internetā droši.
Spēcīgu paroļu izveidošana
Datora un interneta lietošana prasa no cilvēka lielu izdomu – jauna konta izveidošanai nepieciešams radīt spēcīgu, kritērijiem atbilstošu paroli. Neskatoties uz to, vai tiek veidots pircēja profils 220.lv interneta veikalā vai klienta konts Laimz lv tiešsaistes platformā, veidojot paroli, noteikti jāievēro vairāki svarīgi ieteikumi.
Parolei jābūt unikālai un neatkārtojamai, tādai, ko neviens cits nevarētu ne iedomāties, ne uzminēt. Noteikti nevajag izmantot telefona numuru vai citu personīgu informāciju kā paroli. Paroles drošības nolūkos jāatjauno ik pēc trijiem mēnešiem, ieteicams neizmantot vienu un to pašu paroli atkārtoti.
Katrai vietnei, katra jauna profila vai konta izveidei ir jārada jauna, oriģināla parole. Droša parole ietver vismaz 8 rakstzīmes, kas satur simbolus, ciparus un lielos burtus.
Kad visas prasības ir izpildītas un ir radīta spēcīga un neatkārtojama parole, nevajadzētu pieļaut iesācēja kļūdu un to pierakstīt blociņā, makā vai uz lapiņas, ko pēc tam pielīmēt pie monitora. Paroles pasargā lietotāja kontus – sociālajos tīklos, aplikācijās, iepērkoties un lietojot citus interneta pakalpojumus. Ja parole nonāks krāpnieku rokās, tiks apdraudēta personiskā un finansiālā drošība.
Droša pārlūkprogrammu izmantošana
Interneta lietošana, izmantojot pārlūkprogrammas, kā Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari vai Microsoft Edge, ir izplatītākais veids, lai iepirktos, lasītu ziņas, pārlūkotu e-pastu, spēlētu spēles un vienkārši meklētu informāciju. Cilvēki maldīgi uzskata, ka šāda pārlūkošana pati par sevi ir droša, patiesībā ir jāveic vairāki būtiski soļi, lai pārlūkprogrammu izmantošana būtu patiesi droša.
Svarīgi ir sekot līdzi, lai tiktu izmantota jaunākā pārlūkprogrammas versija. Atjauninājumu vērtīgākais ieguvums ir jaunas vai uzlabotas drošības funkcijas. Izmantojot kvalitatīvu, atjauninātu pārlūkprogrammu, tā atpazīs un brīdinās par potenciāli bīstamām lapām. Šos brīdinājumus vēlams ņemt vērā un pameklēt citu drošāku vietni. Cilvēki mēdz piemirst, cik svarīgi atslēgties no kontiem pirms pārlūkprogrammas aizvēršanas – tā tiek dzēsta lietotājvārda un paroles informācija. Ļoti labs veids, kā ierobežot piekļuvi sīkdatnēm un pārlūkošanas vēsturei, ir privātuma jeb inkognito režīma izmantošana. Šī funkcija lieliski noder, ja nepieciešams iegādāties zelta auskarus, lai sieva neuzzina vai darbā, lai priekšnieks neredz, ka izmanto Mr Green īpašo trešdienas piedāvājumu.
Rezerves kopijas un datu dublēšana
Vairums cilvēku sāk e-pastus, bildes un dokumentus dublēt tikai pēc nepatīkamas pieredzes, kad svarīgi dati ir pazuduši un vairs nav atjaunojami. Lai cik dārgu datoru vai mobilo ierīci iegādātos, lai cik pedantiski par to rūpētos, neviena ierīce nav pasargāta to netīšiem bojājumiem un darbībām. Mūsdienās dokumentu dublēšana ir tik pašsaprotama lieta. Tātad – rezerves kopijas ir informācijas dublikāti, kas glabājās kaut kur citur nevis konkrētajā mobilajā ierīcē vai datorā.
Pastāv vairāki veidi kā to darīt. Viens no modernākajiem un patiesībā arī ērtākajiem ir datu dublēšana mākonī. Mākoņrisinājumi ir tiešsaistes serviss, kas glabā failus internetā. Dublēšanai vien nepieciešama lietotne, un dublēšana notiks automātiski vai atbilstoši pēc uzstādīta grafika. Otrs populārākais variants ir glabāt datus lokāli jeb izmantot ārējos cietos diskus vai tīkla diskus. Katram rezerves kopiju glabāšanas veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, atliek vien izvēlēties sev piemērotāko un nodrošināties pret galvassāpēm, ko rada datu pazaudēšana.
Noteikumi, drošība un dati
Jau iepriekš apskatījām, cik svarīgi ir izveidot pārdomātu, spēcīgu un drošu paroli. Pakāpsimies soli atpakaļ un parunāsim par reģistrēšanos dažādās vietnēs, kādas darbības būtu vēlams veikt pirms profila izveidošanas.
Primāri būtu ieteicams izlasīt noteikumus un nosacījumus, klientiem draudzīgās vietnēs šī sadaļa būs veidota cilvēciskā valodā, lai topošie lietotāji, kam nav jurisprudences izglītības, arī saprastu uz ko parakstās. Tikko noteikumos parādās neloģiskas prasības un neizpildāmas prasības, rekomendējam pameklēt kādu citu, līdzvērtīgu vietni. Vēl viens vienkāršs veids, kā noteikt, vai vietne ir droša, ir apskatīt, vai vietne ir pārgājusi uz aizsargāto HTTPS protokolu. HTTPS protokols garantē drošu un konfidenciālu datu apmaiņu starp mājaslapu un lietotāja ierīci. Ja abas iepriekšminētās darbības ir veiktas, tad var uzsākt profila vai konta veidošanu, bet arī šajā brīdī ir jābūt uzmanīgiem, jo ievadīt vajag tikai primāro informāciju, nevis bankas konta numuru, personas kodu vai mājas drošības sistēmas kodu.
Divpakāpju autentifikācija
Pakalpojumu sniedzēji, kuriem rūp klientu drošība, arvien biežāk piedāvā divpakāpju autentifikāciju. Tas ir process, kurā veic lietotāja identitātes pārbaudi sistēmā. Divu faktoru autentifikācija nodrošina datu un finanšu līdzekļu drošību. Ja tie tiek aizsargāti tikai ar paroli, krāpnieki viegli to var uzminēt. Šobrīd tiek pielietotas dažādas faktoru autentifikācijas, kas atšķiras ar drošības līmeņiem. Pie augstākās drošības līmeņa pieder Smart-ID, vienreizlietojamiem kodiem, kurus ģenerē caur mobilo aplikāciju, piemīt vidējais drošības līmenis, toties pie zemā drošības līmeņa pieskaita e-pastā vai īsziņā atsūtītus kodus. Divpakāpju autentifikāciju iesaka uzstādīt tādām lietotnēm kā Facebook un Gmail.
Kopsavilkums
Interneta lietošana ikdienu padara aizraujomršāku un ērtāku. Iepirkšanās, socializēšanās un strādāšana ir tikai dažas jomas, kuras kļuvušas pieejamas, pateicoties straujajai digitālās vides attīstībai. Lai neapdraudētu savus personīgos datus un naudas līdzekļus, nepieciešams ievērot vien dažus būtiskus ieteikumus, tie neaizņem daudz laika, toties ieguvums ir vērtīgs – drošība. Pirmā un viena no svarīgākajām lietām ir spēcīgas paroles izveidošana, kurai pēc tam var pievienot divpakāpju autentifikāciju. Būtu vēlams pirms krustiņa ieklikšķināšanas lodziņā “Esmu izlasījis un piekrītu noteikumiem” patiešām izlasīt noteikumus un nosacījumus, vai vismaz apskatīties vai vietne izmanto drošo HTTPS protokolu.