Latvijā tuvākajā laikā prognozējams Covid-19 slimības pieaugums, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” norādīja infektologs Uga Dumpis.
“Mēs varam skaidri pateikt, ka saslimstības samazinājums vairs neturpinās, ir pieaugums, ja mēram septiņu dienu kumulatīvo saslimstību, tas ir diezgan ievērojams. Ar bažām gaidām, kas būs tuvākajās dienās un nākamnedēļ,” sacīja Dumpis.
“Es prognozēju, ka būs slimības pieaugums, jo tas notiek praktiski visās valstīs, redzam arī, kas notiek Igaunijā. Saslimstības pieaugums atkarīgs no tā, cik ātri Latvijā spēs izplatīties Covid-19 britu variants,” pauda infektologs.
Viņš uzsvēra, ka saistībā ar Ugandas paveida bīstamību nav zināms praktiski nekas. Bet šim celmam ir līdzīgas mutācijas kā citiem augsta riska celmiem. Vērosim, kas notiks tālāk. Pagaidām šis variants ir tikai Liepājā.
“Ja saslimstība pieaugs, kaut kas būs jādara. Daudz kas būs jāslēdz, ja mēs negribam atkārtot Igaunijas scenāriju. Tagad par ierobežojumu loģisku sakārtošanu mēs vispār nedrīkstam runāt. Mēs varam runāt tikai par ierobežojumu pastiprināšanu,” sacīja Dumpis.
Viņa ieskatā, vasara ir noteikti cerīgāka: “Mums vajag šos divus mēnešus tiešām savākties. Pie lielas vakcinācijas aptveres situācija uzlabosies, mēs to skaidri redzam gan Lielbritānijā, gan Izraēlā, kur vasara plānota praktiski bez ierobežojumiem. Tātad vakcīnas darbojas.”
Kā zināms, turpinot pozitīvo Covid-19 paraugu sekvencēšanu, jaunākā informācija liecina, ka Latvijā apstiprināti septiņi gadījumi ar jaunu Covid-19 celmu A.23.1. (Ugandas celms).
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir saņēmis informāciju par septiņiem SARS-CoV-2 vīrusa A.23.1. celma gadījumiem, kas konstatēti, sekvencējot SARS-CoV-2 paraugus.
Seši A.23.1 celma gadījumi reģistrēti Liepājā. Cilvēki saslimuši laika posmā no 22. februāra līdz 3. martam. Jau zināms, ka četri saslimušie ir vecumā no 20 līdz 29 gadiem, viens – vecumā no 30 līdz 39 gadiem, un viens – vecumā no 70 līdz 79 gadiem. No šiem sešiem cilvēkiem četras ir sievietes, bet divi – vīrieši. Iepriekš veiktajā epidemioloģiskajā izmeklēšanā par šiem gadījumiem nevienā no šiem gadījumiem inficēšanās apstākļus noskaidrot neizdevās, tomēr epidemiologi atkārtoti aptaujās minētos pacientus. Savukārt par septīto gadījumu informācija šobrīd tiek precizēta.