No obligātās iepirkumu komponentes (OIK) sistēmas jeb maksas par zaļo enerģiju pilnībā atteikties nav iespējams, uzskata Ekonomikas ministrijas (EM) darba grupas loceklis, enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.
Šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” Ozoliņš klāstīja, ka no nepopulārās OIK sistēmas īsti nav iespējams atteikties pa visam, jo zaļās enerģijas ražošana rada noteiktas izmaksas, par kurām ir jāmaksā. “Mana fantāzija tik tālu nesniedzas, ka kaut kas varētu notikt bez maksas,” izteicās Ozoliņš.
Savukārt komentējot ieceri OIK aizstāt ar tā saucamajiem “zaļajiem sertifikātiem”, eksperts uzsvēra, ka savulaik šāda iecere bija visā Eiropā, taču idejas autore Dānija un citas valstis no tās ir atteikušās. Pēc viņa sacītā, šāda sistēma ir ļoti grūti vadāma un kontrolējama.
Plānots, ka šodien Ekonomikas ministrijas darba grupa piedāvās vairākus pasākumus, kā OIK slogu mazināt un pēc trim gadiem mainīt zaļās enerģijas atbalsta shēmu.
Kā zināms, 17. aprīļa sēdē Ministru kabinets lēma par darba grupas izveidi elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanai. Līdz šī gada 1. augustam darba grupai tika uzdots izvērtēt OIK un subsidētās elektroenerģijas sistēmas ietekmi uz tautsaimniecību, sagatavot priekšlikumus OIK maksājumu sistēmas atcelšanai, kā arī sagatavot priekšlikumus esošo atbalsta saņēmēju darbības nosacījumiem pēc OIK maksājumu sistēmas atcelšanas.
Darba grupā, ekonomikas ministra Ašeradena vadībā, aktīvi darbojās 24 dalībnieki – atbildīgo ministriju un valsts institūciju vadītāji un eksperti, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Ārvalstu investoru padomes un citu valdības sociālo partneru vadītāji, kā arī atjaunojamo energoresursu nozares asociāciju pārstāvji.
Foto: F64