Garkalnes iedzīvotāji sašutuši par Ropažu lēmumu neņemt vērā iedzīvotāju vēlmi pievienoties Ādažiem
21. decembrī, dienu pirms svētku brīvdienām Ropažu novada Finanšu komiteja lēmusi atbalstīt Garkalnes pagasta sadalīšanu. Ropažu dome arī paziņojusi, ka lēmumu par šī jautājuma apstiprināšanu skatīs nākamajā dienā pēc svētkiem – 27. decembrī. Ņemot vērā steigu, kā arī apstākli, ka iedzīvotāju balsojuma rezultāti nav tikuši respektēti, jo vairums nobalsojušo atbalstīja Garkalnes pievienošanu Ādažiem, iedzīvotāji pieprasa atcelt Finanšu komitejas lēmumu un nevirzīt šī jautājuma skatīšanu Domes sēdē, kamēr iedzīvotājiem nav sniegts detalizēts skaidrojums par pieņemtā lēmuma leģitimitāti.
Garkalnes iedzīvotāji uzskata, ka Ropažu novada Finanšu komiteja nav ņēmusi vērā Garkalnes iedzīvotāju viedokli, jo 64,11% no visiem aptaujas dalībniekiem ir nobalsojuši par Garkalnes pievienošanu Ādažu novadam.
Iedzīvotāji ar šo lēmumu ir neapmierināti un sociālā tīkla Facebook grupās izplata iesniegumu Domei, lai apturētu lēmuma pieņemšanu, lūdzot visus Garkalnes iedzīvotājus, kas nav apmierināti ar lēmumu, parakstīt iesniegumu un nosūtīt to ne tikai Domei, bet arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), Tiesībsargam un Latvijas pašvaldību savienībai.
Pamatojot Finanšu komisijas neizprotamo lēmumu Ropažu domes pārstāvji Vita Paulāne un Haralds Burkovskis žurnālistiem skaidroja, ka šāds lēmums ir pieņemts, jo aptaujā nav bijusi liela iedzīvotāju iesaiste un tāpēc deputātiem sēdē pašiem ir bijusi jādomā metodika, pie kura skaita deputāti teiks jā vai nē, jo izpratne katram ir citādāka. Domes priekšsēdētāja Vita Paulāne arī uzsvēra: “…..Pie šādiem lēmumiem ir jābūt stingri noteiktai metodikai un normatīvajiem aktiem”*.
Ņemot vērā, ka vietvarām ir tiesības pašām izstrādāt normatīvo aktu regulējumu, sašutušie Garkalnes iedzīvotāji vērsušies Domē ar iesniegumiem, pieprasot iepazīstināt ar Domes saistošajiem noteikumiem vai citiem normatīvajiem aktiem, kuros jau pirms balsojuma uzsākšanas būtu noteikti skaidri nosacījumus, pie kādas iedzīvotāju aktivitātes, jeb sliekšņa, iedzīvotāju balsojums ir uzskatāms par leģitīmu un kādā gadījumā aptauja ir jāveic atkārtoti. Pretējā gadījumā nebalsojušo iedzīvotāju viedoklis nedrīkst tikt ņemts vērā vispār, jo viņi nav teikuši nē, un jāņem vērā tikai to iedzīvotāju viedoklis, kas ir nobalsojuši.
Tāpat iesniegumā lūgts izklāstīt vai iepriekš ir bijusi apstiprināta metodika, kā Dome bija iecerējusi nodrošināt objektīvu iedzīvotāju aptaujas rezultātus izvērtēšanu. Pretēji Lēmums ir subjektīvs, ko atzīst pati Domes vadība un nedrīkst būt saistošs iedzīvotājiem.
Iedzīvotāji arī apšauba, vai, veicot publisko apspriešanu un iedzīvotāju aptauju par Garkalnes pagasta sadalīšanas plāna izstrādi, Dome apzināti nav maldinājusi Garkalnes novada iedzīvotājus teorētiski piedāvājot izvēlēties vienu no trim iespējamajiem scenārijiem Garkalnes sadalīšanas plānam, bet vēlāk lemjot pilnīgi pretēji.
Līdz ar to rodas pamatots jautājums, vai aptauja nav veikta tikai formāli, lai izpildītu VARAM prasības, bet vienlaikus jau sākotnēji sabotēta un apzināti veidota tā, lai iespējamais Domes lēmums būtu necaurskatāms un apstrīdams.
Tādejādi, kamēr iedzīvotājiem netiek sniegta skaidra informācija uz visiem iepriekš uzdotajiem jautājumiem, iedzīvotāji pieprasa atcelt jautājuma skatīšanu 27. decembra Ropažu novada domes sēdē par Garkalnes pagasta sadalīšanas plāna gala varianta apspirināšanu, kā arī atcelt 21. decembra Finanšu komitejas Garkalnes pagasta sadalīšanas plāna subjektīvo lēmumu.