Infektoloģe: Šobrīd nav zināms, vai izstrādātas vakcīnas pret jaunajiem Covid-19 paveidiem ir efektīvas
Covid-19 vīruss ir noslēpumiem apvīts. Bažas par šo jauno vīrusa paveidu ir tikpat lielas, kā tas bija laikā, kad tikko pasaule uzzināja par Sars-CoV-2 vīrusu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Ludmila Vīksna.
Epidemioloģiskā situācija Latvijā saistībā ar Covid-19 saslimstības izplatību jau otro nedēļu pēc kārtas pakāpeniski pasliktinās. Latvijas 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju aizvadīto septiņu dienu laikā pieaudzis par 2% un ir 569,1, kamēr Eiropas Savienībā – vidēji 402,3.
Intervijā LTV Vīkna atzina, ka bažas rada jaunais vīrusa paveids: “Es nevarētu teikt, ka tas visvairāk nodarbina, bet bez šaubām dara bažīgus.”
“Vai šī infekcija kļūs hroniska, to mēs šobrīd nezinām, tas ir pētīšanas objekts. Mūsu valsts pētījumu programmā ir posmi, kas mums ļauj domāt, ka tā varētu būt, ka mums ar šo vīrusu būs jāsadzīvo varbūt visu atlikušo mūžu,” sacīja Vīksna.
Savukārt runājot par vakcīnām, infektoloģe pauda, ka būtisks faktors, lai apkarotu vīrusu ir vakcinācija. Pašlaik ir izstrādātas vakcīnas un vēl nav zināms, vai pret jaunajiem Covid-19 paveidiem viņas ir efektīvas.
“Daudzas vakcīnas ir veidotas uz iepriekš veidotu vakcīnu bāzes, tādēļ būt īpaši uztrauktiem [par vakcīnu pret Covid-19 ietekmi uz veselības stāvokli ilgtermiņā] mums nevajadzētu,” sacīja Vīksna.
“Šobrīd uz svaru kausiem ir divas lietas – saslimt un riska grupu gadījumā arī nomirt vai saņemt vakcīnu, divas dienas pamocīties ar temperatūru un dabūt aizsardzību vismaz uz astoņiem mēnešiem vai arī ilgāk. Es noteikti izvēlētos to divu dienu temperatūru,” pauda infektoloģe.
Infektoloģe pauž, ka vakcīna pasargā no smagas saslimšanas gaitas un nāves. Tomēr nevar izslēgt, ka pēc vakcinācijas personas vairs neinficēsies ar Covid-19.