Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2021.gada janvārī pēc neizlīdzinātajiem datiem bija par 3,1% mazāki nekā pirms gada, bet pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem izlaides apjomi pieauga par 2,2%.
APSTRĀDES RŪPNIECĪBAS PRODUKCIJAS APJOMI
neizlīdzināti dati, izmaiņas procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu
Pēc Covid-19 izraisītās krīzes pēdējos mēnešos lielākā daļa nozaru turpina atgūties un uzrāda pozitīvas tendences. Janvārī gada griezumā, pieaugums bija vērojams lielākajā apstrādes rūpniecības apakšnozarē – kokapstrādē – par 0,6%. Tāpat pozitīvs ieguldījums nozares izaugsmē bija poligrāfijai (+6,6%) un apģērbu ražošanai (+10,1%). Ražošanas apjomi pieauga arī ķīmiskajā rūpniecībā un mēbeļu ražošanā.
Savukārt negatīvās tendences apstrādes rūpniecībā janvārī gada griezumā bija vērojamas otrā lielākajā apakšnozarē – pārtikas produktu ražošanā (-11,4%). Tāpat samazinājās arī nemetālisko minerālu (-11%) un gatavo metālizstrādājumu (-7,5%) ražošanas apjomi.
Janvārī samazinājās arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Vienlīdz samazinājās vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi un eksportā realizētās produkcijas apjomi, attiecīgi par -4,2% un -3,1 %.
Līdzīgi kā kopējā ekonomikā, arī apstrādes rūpniecības perspektīvas 2021.gadā kopumā joprojām ir neskaidras. Lai arī ražotāji spēj pielāgoties esošajai situācijai, taču arvien jauni epidēmijas uzliesmojumi un vīrusa izplatības ierobežojošie pasākumi var apgrūtināt arī apstrādes rūpniecības izaugsmi. Apstrādes rūpniecībai joprojām ir potenciāls attīstībai, it īpaši uz eksporta apjomu pieauguma rēķina.