Kad labā roka nezina, ko dara kreisā – tieslietu ministram un apgabaltiesas priekšsēdētājai pretrunīgi rīkojumi
Kārtējās izmaiņas drošības pasākumos saistībā ar Covid-19 raisīja spraigas diskusijas arī t.s. Lemberga prāvā. Atklājās, ka vienus un tos pašus valdības izdotos noteikumus vienkāršie cilvēki un tiesa izprot dažādi.
Kā zināms, valdība šā gada 12. maijā veica kārtējos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kuri regulē drošības pasākumus Covid-19 pandēmijas laikā. Balstoties uz šiem noteikumiem, 13. maijā tieslietu ministrs Jānis Bordāns izplatīja vadlīnijas rajonu, pilsētu un apgabaltiesu darba organizēšanai ārkārtējās situācijas laikā. Pēc 13. datuma pie Rīgas apgabaltiesas ieejas durvīm parādījās kārtējā koriģētā informācija par prasībām tiesu nama apmeklētājiem. Tur cita starpā norādīts: «Ievērot tiesas telpās atrašanās ilgumu ‒ ne ilgāk kā 3 stundas.»
Tā kā t.s. Lemberga prāva četras dienas nedēļā ritēja ar vismaz četru stundu tiesas sēžu garumu, Aivara Lemberga advokātam Mārim Grudulim radās bažas, vai procesa dalībnieki nepārkāpj tieslietu ministra vadlīnijas un Ministru kabineta noteikumus.
25. maija sēdē viņš lūdza tiesu ievērot valdības noteiktos ierobežojumus. Izrādījās, ka Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone ir izdevusi savu rīkojumu, kurā iestrādāta cita izpratne par atrašanās ilgumu tiesu nama telpās.
Grudulis: ‒ Godātā tiesa, es gribētu lūgt par šo trīs stundu ierobežojumu, par ko pārtraukumā pārrunāju arī ar kolēģiem! Varbūt mēs varam strādāt līdz pusdienas laikam, nevis veselu stundu šeit vēl gaidīt?
Tiesas sastāva priekšsēdētāja Irīna Jansone: ‒ Es tā nesapratu! Ko jūs gribat gaidīt? Stundu? Vai ko jūs …
Grudulis: ‒ Godātā tiesa! 13. maijā valdība noteica jaunus noteikumus, tai skaitā ierobežoja tiesas sēžu ilgumu vienā dienā līdz trim stundām.
Jansone: ‒ Tas ir, netaisot pārtraukumu?
Grudulis: ‒ Jā un tāpēc …
Jansone: ‒ Trīs stundu laikā ir jāuztaisa pārtraukums. Mēs pusstundā taisām pārtraukumu.
Grudulis: ‒ Nē, godātā tiesa! Ierobežojumi attiecas vispār uz tiesas sēdi vienā dienā.
Jansone: ‒ Nē!
Grudulis: ‒ Jā! Es jums varu …
Jansone: ‒ Ka tiesas sēdē pārtraukums nepieciešams ik pēc trim stundām!
Grudulis: ‒ Godātā tiesa! Vadlīniju sestais punkts nosaka, ka, plānojot tiesas sēdes klātienē ilgumu, ņemams vērā Ministru kabineta noteiktais maksimālais publiska pasākuma telpās ilgums, tas ir, trīs stundas. Izņēmuma gadījumā, ja ir neatliekama nepieciešamība lietas izskatīšanu turpināt tajā pašā dienā un ja tam ir piekrituši lietas dalībnieki, tiesas sēdi var turpināt pēc atbilstoša pārtraukuma, kura laikā nodrošina tiesas zāles vēdināšanu un virsmu dezinfekciju. Ja es pareizi saprotu, visās tiesās un arī šeit lejā ir uzraksti ‒ uzturēties ēkā ne ilgāk pa trim stundām. Es jums varu iedot to norādījumu.
Jansone: ‒ Es lasīju! Es lasīju vadlīnijas, ka trīs stundu laikā ir jātaisa pārtraukums. Nevar būt tiesas sēde ilgāka par trim stundām, ir jābūt pārtraukumam. Mēs taisām pārtraukumu ik pēc pusstundas.
Grudulis: ‒ Godātā tiesa, šeit ir rakstīts «vienā dienā»!
Jansone: ‒ Jūs visādus iemeslus atrodat, lai tikai mēs varētu lietu neskatīt. Visi iespējamie iemesli ir …
Grudulis: ‒ Bet, godātā tiesa, ja tādi ir noteikumi?
Jansone: ‒ Mums jau arī ir trīs stundas finālā.
Grudulis: ‒ Mums ir četras stundas!
Jansone: ‒ Nav mums četras stundas!
Grudulis: ‒ Ir!
Jansone: ‒ Saskaitiet tās desmit minūtes ik pēc pusstundas!
Grudulis: ‒ Es saskaitīju!
Jansone: ‒ Es arī saskaitīju!
Grudulis: ‒ Četras stundas!
Jansone: ‒ Trīs stundas divdesmit minūtes! Divdesmit minūtes mēs varam saīsināt! Nav četras stundas! Nestāstiet!
Grudulis: ‒ Godātā tiesa, es lasu debates astoņas reizes pa trīsdesmit minūtēm.
Prokurors Juris Juriss: ‒ Jūs jau pusstundu runājiet šodien!
Grudulis: ‒ Šīs sēdes ilgums jau nav tik, cik es runāju! Sēdes ilgums ir tik, cik mēs šeit ilgi visi strādājam.
Jansone: ‒ Šeit nav tādu risku, lai mēs tagad kaut ko lemtu savādāk! Es nesaprotu, par ko tagad mēs runājam? Jūs gribat, lai mums tiesas sēde notiktu līdz pusdienas laikam, un viss?
Grudulis: ‒ Nē. Trīs stundas strādājam, un varbūt ir iespējams saīsināt tos pārtraukumus un pabeigt pusdienas laikā?
Jansone: ‒ Mēs taisām pārtraukumu, jo Aivars Lembergs teica, ka viņam reizi stundā vajag pārtraukumu. Ko mēs tur saīsināsim?
Grudulis: ‒ Bet, godātā tiesa, tāpēc jau šie noteikumi paredz, ka ir jāuzklausa visu procesā iesaistīto viedoklis.
Jansone: ‒ Tad mēs uzklausīsim tagad prokurora viedokli šajā jautājumā.
Juriss: ‒ Mēs uzskatām, ka tas bija kārtējo reizi mēģinājums novilcināt tiesas procesu. Un nekas cits tas nav! Galu galā aizstāvim jau būtu jāpakonsultējas ar savu klientu, pirms viņš vispār pauž savu viedokli. Viņam ir zināms tas, ka viņa klients Aivars Lembergs pieprasa pārtraukumu ik pēc noteikta laika perioda. Tas labāk būtu jāzina tikai Lembergam kā apsūdzētajam šajā kriminālprocesā un viņa aizstāvim. Ja aizstāvis nerēķinās, tad viņam vajag paņemt piecu minūšu pārtraukumu un sazināties ar savu klientu. Tāpēc tiesa arī notur šādus te grafikus. Viss! Paldies! Turpinām!
Jansone: ‒ Pārējie procesa dalībnieki vēlas paust viedokli par to, lai darbu turpinātu līdz pusdienas laikam, līdz pusvieniem?
Valsts apmaksātais advokāts Genadijs Ivankins: ‒ Man viedokļa nav. Kauns atzīties! Neesmu lasījis pēdējos grozījumus. Ko lai dara? Tāpēc nevaru izteikties.
Jansone: ‒ Labi! Paldies!
Uzņēmēja Anrija Lemberga advokāts Oskars Rode: ‒ Jā, godātā tiesa, man arī jāatzīstas, šodien tas bija jaunums. Es laikam kaut ko esmu palaidis garām. Vai līdz pusvieniem vai līdz vieniem, ievērojot vienīgi tos noteikumus ‒ cita viedokļa nav. Vai tas ir no vienpadsmitiem līdz diviem vai citā laikā, bet jebkurā gadījumā tomēr ir četras stundas. Es saskaitīju.
Jansone: ‒ Anrij Lemberg! Jūs izteiksieties par to ‒ līdz pusdienas laikam?
Anrijs Lembergs: ‒ Mans viedoklis, man liekas, jau ir skaidrs.
Jansone: ‒ Skaidrs! Jums ‒ jo mazāk, jo labāk. Labi! Ansis Sormulis, Aivars Lembergs vēlas lūdzu izteikties par aizstāvja pieteikto lūgumu?
Aivars Lembergs: ‒ Tās nav ne Māra Gruduļa, ne Aivara Lemberga, tās ir tieslietu ministra vadlīnijas, saistītas ar pandēmiju. Līdz ar to, pēc manām domām, nevar būt tā, ka vieni noteikumi ir jāievēro, piemēram, satiksmes noteikumi, un citi noteikumi nav jāievēro. Kas attiecas uz pārtraukumiem, tās nav manas iedomas! Tās ir ārstu rakstiskas norādes par manu veselības stāvokli, un kas man ir jādara. Tās es arī ievēroju, jo ir Ārstniecības likums, kurš uzliek par pienākumu pacientam ievērot ārsta norādījumus. Kas attiecas uz tiesas ilgumu, tad tā ir noteicis tieslietu ministrs, kurš ir mans politiskais pretinieks, un man nepastāv aizdomas, ka viņš to ir noteicis tieši speciāli saistībā ar šo tiesas sēdi, lai tā notiktu tikai trīs stundas. Pēc manām domām, būtu pareizi, ka turpinātos tāds pats ritms, kā bija ‒ 30 minūtes sēde, un pēc tam 10 minūtes tika vēdināta telpa. Kopā trīs stundas. Tas būtu līdz vieniem vai pusdiviem. Starpība laika ziņā nebūtu liela, bet noteikumi tiktu ievēroti. Savukārt prokurora paziņojums par novilcināšanu – tie ir viņa politiskie paziņojumu, kuri prokuroram nedara godu! Paldies!
Jansone: ‒ Prokuroram politiski paziņojumi ‒ tā īsti nav saprotams. Ansi Sormuli, jūs vēlaties izteikties?
Sormulis: ‒ Godājamā tiesa! Ja ir tādas vadlīnijas, tad tās ir jāievēro. Es arī būtu priecīgāks, ja man būtu papildu laiks, kurā es varētu ar kaut ko citu nodarboties. Ja vadlīnijas ir spēkā, tad, tieši tā, tās mums visiem jāievēro!
Jansone: ‒ Skaidrs! Tiesa aizies apspriesties. Izpētīsim vēlreiz šīs vadlīnijas!
Pēc pārtraukuma.
Jansone: ‒ Tiesas kolēģija apspriedās un iepazinās arī ar norādītājiem normatīvajiem aktiem. Tās bija Tieslietu ministrijas vadlīnijas, uz kurām jūs balstījāties, ja? Uz šo vadlīniju pamata ir Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas rīkojums, kur punktā numur pieci skaidri un gaiši norādīts, ka tienešiem, skatot lietu mutvārdu procesā, jānodrošina pārtraukums ne retāk kā pēc trim stundām, un nekur nav te teikts, ka lietu nevar skatīt piecas, sešas vai astoņas stundas dienā. Nodrošināt pārtraukumu! Mēs nodrošinām pārtraukumu reizi pusstundā! Ansi Sormuli, tur Aivars Lembergs ir kaut kur?
Sormulis: ‒ Viņš tikko izgāja ārā.
Jansone: ‒ Kur viņš ir? Kur tur ir tiesas darbinieks? Aivar Lemberg, jūs dzirdējāt tiesas lēmumu?
Lembergs: ‒ Nē!
Jansone: ‒ Tiesas kolēģija apspriedās un apskatīja arī normatīvo regulējumu šajā jautājumā. Tieslietu ministrija ir izstrādājusi vadlīnijas saistībā ar tiesas procesu ilgumu. Uz šo vadlīniju pamata ir Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas rīkojums, kurā ir norādīts, ka mutvārdu procesos, kuros tiek lieta skatīta, ir jānodrošina pārtraukums ik pēc trim stundām, un tur nekas nav teikts, ka lietu var skatīt dienā tikai trīs stundas. Mēs nodrošinām pārtraukumu reizi pusstundā, līdz ar ko mēs pilnībā ievērojam visu šo normatīvo aktu regulējumu, un nav nekāda pamata tāpēc noteikt tiesas sēdi līdz pusdienas laikam tieši uz šo normatīvo aktu pamata. Tiesas process un procedūra, un paliek iepriekšējā kārtībā!
Grudulis: ‒ Godātā tiesa! Es vadījos no šīm vadlīnijām. Man rīcībā nav tiesas priekšsēdētājas rīkojums. Līdz ar to es nevarēju zināt, kas tur, kas tāds ir noteikts, kā jūs sakāt, ja tas tiešām tā ir.
Jansone: ‒ Ja tiesa tā ir nolasījusi, tad tā tas laikam arī ir.
Grudulis: ‒ Lai tā būtu. Es vadījos no uzraksta, kas ir lejā pie ieejas ‒ neuzturēties šīs tiesas telpās ilgāk par trim stundām. Tāpēc, ja es kaut ko esmu izdarījis nepareizi, lūdzu pieņemt manu atvainošanos. Man nav tiesas priekšsēdētājas rīkojums. Vadījos no tā, kas ir manā rīcībā. Tas acīmredzot ir kaut kāds iekšējais normatīvais akts, un tas man nav pieejams.
Jansone: ‒ Te pat turpinājums ir: «Tiesas sēdi var turpināt pēc atbilstoša pārtraukuma, kura laikā tiesas sēdes sekretāram ir jānodrošina tiesas zāles vēdināšana un virsmu dezinfekcija.» Bet es vēl procesa dalībniekiem gribu nolasīt, ka šis rīkojums arī attiecas uz to, ka, «ja tiesas sēde tiek organizēta klātienē, tiesas sēžu sekretāram, aicinot personas tiesas zālē, ir jānodrošina to izvietošana tiesas zālē ‒ divu metru distance. Tiesas zālē tiek ielaistas personas tikai ar sejas maskām.» Kur ir jūsu maskas? Neredzu nevienu masku! Jums lejā neizsniedza?
Grudulis: ‒ Jums jau arī nav!
Jansone: ‒ Ienākošām personām, klātesošām! Tiesa ir tiesa. Jūs esat klātesošās personas! Un ir jādezinficē rokas arī ienākošām personām. Tā ka turpinām! Masku es jums neredzu, bet iebildumus jūs izteicāt.
Grudulis: ‒ Jā, godātā tiesa, jūs mani darītu pavisam laimīgu, ja vēl pateiktu datumu šim rīkojumam.
Jansone: ‒ 15. maijs. Šis gads.
Grudulis: ‒ Paldies!
Foto: F64