Reaģējot uz atsevišķām ventspilnieku sūdzībām par gaisa kvalitāti un ogļu putekļiem, Ventspils mērs Aivars Lembergs aicinājis pilsētniekus aktīvāk cīnīties pret šo problēmu, regulāri vēršoties Valsts vides dienestā (VVD) ar sūdzībām, atgādinot, ka pilsētas domei ir daudz mazākas iespējas ietekmēt VVD darbību, nekā fiziskām vai juridiskām personām.
“Ja ventspilnieki konstatē putekļus un viņiem ir sūdzības, tad vajag vērsties Valsts vides dienestā un sūdzēties. Vai nu ar telefona zvanu, vai ar e-pasta starpniecību. Tas ir obligāti,” uzsvēra Lembergs, skaidrojot, ka “tad, kad Ventspils dome par šo jautājumu tiesājās ar graudu terminālu, tad VVD teica, ka gadā saņemtas tikai četras sūdzības”, kas liek domāt, ka gaisa piesārņojuma problēma pilsētā nepastāv.
Lembergs atgādināja, ka atļaujas vidi piesārņojošai darbībai dod VVD, kurš ir pakļauts Vides un reģionālās attīstības ministrijai. “Tikai VVD var apturēt tādu saimniecisko darbību, kuras rezultātā putekļu putēšana ir lielāka, nekā to ir atļāvis Valsts vides dienests. Un tikai VVD var uzlikt sodu,” uzsvēra Lembergs.
Viņš skaidroja, ka pašvaldībām ir mazākas iespējas iejaukties VVD darbībā, nekā vienkāršai fiziskai vai juridiskai personai, jo jebkura šāda persona VVD var iesūdzēt tiesā, bet Ventspils pilsētas dome to nevar. “Tā kā esat aktīvi un vēršaties ar pretenzijām VVD, un, ja ir pamats, var iesniegt prasību tiesā pret VVD, ka viņi nepilda savas funkcijas,” norādīja Lembergs.
Iedzīvotāji ar konstatētiem vides aizsardzības prasību pārkāpumiem var vērsties Ventspils reģionāla vides pārvaldē (adrese: Dārzu iela 2, Ventspils), vai zvanīt pa tālruni 26338800, kā arī rakstīt uz e-pastu [email protected]. Valsts vides dienesta vajadzībām izstrādāta arī mobilā lietotne “Vides SOS” pārkāpumu ziņošanai vides jomā, kuru var lejupielādēt App Store un Google Play.