Latvijas valdības pieeja attiecībā uz jautājumiem, it īpaši tiem, kas skar pašvaldības, pilnā mērā atbilst padomju laikiem un totalitāras valsts iekārtai, komentējot jauno Pašvaldību likuma izstrādi, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Lembergs uzsvēra, ka jaunā Pašvaldību likuma izstrādes gaita bijusi slepena un pienācīgas konsultācijas ne ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS), ne ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju (LLPA), ne arī ar pašvaldībām nav notikušas.
“Likumu vajadzēja izstrādāt, savācot iedzīvotāju ierosinājumus par to, kas šajā likumā būtu grozāms. Tad vajadzēja tos apkopot un būt diskusijām. Bet izdarīts ir savādāk – likumdošanas process iet no augša, ir vadonis, kas dod norādījumu, ka vajag kaut kādu lietu sakārtot un tad attiecīgi priekšnieki uzraksta likumu un tad novada uz leju – te jums būs likumu pildīt,” komentēja Lembergs.
Viņš to nodēvēja par “nedemokrātisku pieeju”. “Šobrīd ir izstrādāts likums, kas tiek skatīts valsts sekretāru līmenī, bet par viņu diskusijas nav bijušas. Atkal ir tā pieeja, ka pozīcijai ir vairākums Saeimā un var pieņemt jebkuru likumu, pilnīgi apejot jebkādas demokrātiskas procedūras,” norādīja Lembergs.
Ventspils mērs norādīja uz to, ka pašvaldībās ir daudz pieredzējušu deputātu, kas strādā ilgstoši, kuri ļoti labi ikdienā jūt, kā strādā likums un kas tur būtu vai nebūtu maināms. “Līdz ar to viņi var arī par to profesionāli diskutēt, bet rīdzinieki, tā elite, baidās šo jautājumu nolikt uz diskusiju, jo viņi baidās šajā diskusijā zaudēt,” atzīmēja Lembergs.
Par to liecinot fakts, ka, tad, kad Lembergs esot plānojis braukt uz Saeimu saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu, šis jautājums esot ticis atcelts, lai tikai nezaudētu Lembergam diskusijā: “Līdz ar to, tad labāk izvairīties no diskusijas, jo, ja nav diskusija, tu nevari to arī zaudēt.”
“Viņi iet šo te ļoti vienkāršo, totalitārai valstij raksturīgo ceļu, kad ir kaut kāda diskusija, it kā ir kaut kāda konsultācija ar sabiedrību, bet tā visa ir fikcija,” uzsvēra Lembergs.
Foto: F64