Lembergs: Re:Baltica vēlas aizliegt man izteikt viedokli, bet tas ir pretrunā ar demokrātiju

Par Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru dēvētais Re:Baltica uzskata, ka Latvijā attiecībā uz Lembergu nedarbojas Satversme, komentējot Re:Baltica paustos pārmetumus, ka viņš nosaucis Latvijas valdošo koalīciju par analfabētiem, norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Viņi grib aizliegt man izteikt viedokli, bet ne viņi mani taisīja, ne viņi mani regulēs,” piebilda politiķis.

Viņš atgādināja, ka saistībā ar “Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030. gadam” bija izteicies viedokli, ka Latvijas Republikas Saeimas valdošā koalīcija ir analfabēti, norādot, ka Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas dokumentā ierakstīts viens, savukārt Saeimas deputāti nolemj ko citu, tas norāda vien uz to, ka šie deputāti neorientējas elementārās Latvijas attīstības lietās, plānos, kas ir jāzina deputātiem.

“Tiek pārmests, kā es drīkstu atļauties valdošo koalīciju nosaukt par analfabētiem. Man viņi bija jāslavē, kādi viņi gudri, talantīgi un izglītoti, un ka mums ir pasaulē labākā koalīcija un valdība, mums ir brīnišķīgākais prezidents un gudrākais premjerministrs. Vārdu sakot, man jāsāk un jābeidz preses konference, citātus ņemot no Padomju Savienības, kur tiek slavināts Josifs Staļins. Es turpmāk preses konferencēs sākšu ar šiem citātiem, tikai Staļina vārdu aizvietojot ar Kariņu, Levitu un citiem valdošās koalīcijas bosiem,” ironiski komentēja Lembergs.

“Es šajā gadījumā kritizēju Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, jo, pēc manām domām, plānošanas dokumentam un administratīvi teritoriālajām dokumentam vajadzētu integrēties savā starpā un iezīmēt šīs pilsētas kā attīstības centru pēc savas nozīmības,” skaidroja politiķis.

Viņš norādīja uz to, ka vienā dokumentā tiek norādīts, ka Rīga ir Eiropas metropole, bet Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā Rīgas statuss netiek nodefinēts. Tāpat arī Baltijas reģiona nozīmes pilsētas, nacionālās nozīmes attīstības centri un reģionālās nozīmes attīstības centri netiek norādīti. “Bet ko tad iestrādāja visa pasaules labākā valdošā koalīcija Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā? Tika norādīts, ka Rīga ir Latvijas Republikas galvaspilsēta, bet šī reģionālā nozīme neeksistē un tā ir ne tikai galvaspilsēta. Tāpat arī Latvijas Republikas pilsētas iedala valstspilsētās un novadu pilsētās, bet Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Ogre, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils ir valstspilsētas. Tāds statuss, kāds ir piešķirts Daugavpilij, Ventspilij un Liepājai ir gājis secen, savukārt nacionālās nozīmes pilsētas ir sapludinātas kopā. Dokumentā vajadzēja atspoguļot arī tautsaimniecisko aspektu,” uzskata Lembergs.

“Līdz ar to – vai es drīkstēju saukt vislabāko koalīciju par analfabētiem? Es domāju, ka šajā izpratnē – jā. Bet viņiem pat šis jautājums neienāca prātā, ka katrai apdzīvotai vietai, īpaši pilsētai, ir ne tikai nacionāla, bet arī internacionāla nozīme, un tas ir jāņem vērā arī Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā. Protams, jautājums var būt strīdīgs un šo dokumentu var mainīt, bet, kamēr tas ir spēkā, pie tā ir jāpieturas,” turpināja politiķis.

Viņš gan pauda pārliecību, ka Re:Baltica dzīvē nav redzējusi šādu karti, bet viņiem gribas uzmesties par lielajiem tiesas spriedējiem par citu cilvēku izteikumiem un viedokļiem. “Tādēļ, Re:Baltica, klapējiet savu melu kantori ciet – tā būs vislabāk Latvijas sabiedrībai,” piebilda Lembergs.

Komentāri