Veselības ministres Ilzes Viņķeles (A/P!) argumentācija Ministru kabineta sēdē, kāpēc Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai nepietiek Eiropas finansējuma, neiztur kritiku, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Lembergs norādīja, ka Viņķele sēdē izteikusies, ka “mums visiem kopā būs drīz vien jālemj par Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas 2. kārtas būvniecību. Un tā bilde ir tāda, ka tur naudas ir par maz, un tam ir divi iemesli.”
Pēc Viņķeles sacītā, viens no tiem ir sadārdzinājums. “Tas sadārdzinājums ir 30 miljoni eiro. Tad kur ir problēma? Jāiekļaujas budžetā, kā savādāk? [..] To viņa uzskata, ka tas ir normāli, lai gan tā nevajadzētu pieiet. 30 miljoni ir liela nauda, un ar to atliektiem galiem pietiek vairākiem gadiem uz priekšu skolotāju algu pielikumam, ” izteicās politiķis.
Otrs iemesls, ko veselības ministre minot, esot tas, ka jaunajai valdībai ir jāstrādā ar mantojumu no pagājušās Saeimas un valdības, un sākotnējais plāns bija šos struktūrfonda līdzekļus koncentrēt lielo slimnīcu infrastruktūru uzlabošanai, bet, kā mēs zinām, tad ir mums īpašs reģions Latvijā – Ziemeļkurzeme – un tam mēdz būs specifiskas vajadzības. “Medicīnā Ziemeļkurzeme kas ir? Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīcā. Kas tur ir galvenais īpašnieks? Ventspils pilsētas dome. Un kas vada Ventspils pilsētas domi? Aivars Lembergs. Tātad te ir “uzbrauciens” Ventspils slimnīcai, domei, un, protams, pirmkārt, man,” norādīja Lembergs.
“Citiem vārdiem, viņa ir pateikusi, ka tā vietā, lai naudu atdotu lielajām Rīgas slimnīcām, to saņēma Ventspils slimnīca. Stradiņi nedabūja visu naudu ko vajag, un tos 30 miljonus saņēmusi ir Ventspils pilsēta,” sacīja Lembergs.
“Ja kļūst par ministru, tādā gadījumā, pirms runā, vajag iepazīties ar faktiem. Pirmkārt, runa ir par Eiropas fondu naudu. Kā dalīt šo fondu naudu un kādiem mērķiem to var tērēt? Kas šo lēmumu pieņēma? Valdība. 2014. gadā, kad pie varas bija “Vienotības” valdība. Kurā partijā bija Ilze Viņķele? “Vienotība”. Tātad vienas partijas biedre,” uzsvēra Lembergs, skaidrojot, ka 2014. gada septembrī Latvijas valdība parakstīja vienošanos ar Eiropas Komisiju (EK) par to, kur drīkstēs tērēt 4 miljardus eiro, un attiecībā uz medicīnu šo jautājumu noteica tā laika veselības ministre Ingrīda Circene no “Vienotības”.
Lembergs iepazīstināja arī ar oficiālo Ministru kabineta rīkojumu, kas paredz atbalstīt darbības programmas 2014. un 2020. gadam, ko parakstījis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs no “Vienotības”. “Kas tajā darbības programmā ir rakstīts? Papildus pakalpojumu stiprināšanai reģionālajās slimnīcās, jāatbalsta arī vietējo stacionāro ambulatoru pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana, nodrošināt savlaicīgi pieejamus un kvalitatīvus pakalpojumus iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā. Tad kam paredzēts tērēt? Četrām slimnīcām vai visai Latvijai?” retoriski vaicāja politiķis, uzsverot, ka šo dokumentu parakstīja “Vienotības” valdība.
“Viņķeles kundze, ja kļūstat par ministru, tad tas jau nav bāriņā pie letes pļerkstēt!” izteicās politiķis, turpinot, ka dokuments paredz uzlabot ārstniecības pakalpojumus 745 iestādēs, nevis četrās, kā to apgalvo Viņķele. “Taisnība, ka šis cipars ir mainīts, bet ne uz četri, bet uz 606.”
Runājot par to, kā ES nauda sadalās starp slimnīcām, visvairāk saņēmusi Rīga – 66%, un no šīs naudas pusi saņēmusi ir Stradiņa slimnīca. “Viņķeles kundze, kā ir? Pārējā Latvija neeksistē? Kā tad darbības programma? Kā līgums ar ES? Tur tā kā visa Latvija ir ierakstīta. Un īpašs uzsvars ir likts uz tām vietām, kur ir apdraudēta pieejamība,” klāstīja Lembergs.
Pamatojoties uz dokumentu, Kurzemes reģionā vislielāko naudu saņēmusi Liepāja – 12 miljonus eiro, kamēr Ventspils saņēma 8 miljonus. “Pēc tā plāna finansējums bija paredzēts tikai piecām Rīgas slimnīcām un divām reģionālajām slimnīcām. Pēc tam “Vienotība” ielobēja vēl Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionu. [..] Tā kā var apgalvot, ka kopā 148 miljoni eiro un Ventspilij ir 8 miljoni. Vai var teikt, ka Stradiņiem netika un aizgāja uz Ventspili, vai tomēr Viņķele melo?” retoriski vaicāja politiķis.