Ventspils mērs Aivars Lembergs, turpinot teikt pēdējo vārdu, tiesas sēdē norādīja uz pieļautajām nelikumībām, kriminālprocesā uzliekot arestu mantai un to nododot nu jau bijušā Šveices advokāta Rūdolfa Meroni pārraudzībā.
Viņš atgādināja, ka 2007. gada decembrī tika pieņemts lēmums par arestu mantai, taču netika veikts tiesiskās palīdzības lūgums.
“Manta ir ārzemēs, lēmums tiek pieņemts Latvijā. Jāsūta ārzemēm tiesiskās palīdzības lūgums. Reiz presē ziņoja, ka Londonā Lembergam ir tiesvedība – cilpa ap kaklu un viņu pakārs pie telefona staba. Bet arī Londona sūtīja tiesiskās palīdzības lūgumu Latvijai. Vai šajā krimināllietā ir bijuši gadījumi, kad sūtīti tiesiskās palīdzības lūgumi par mantas aresta realizāciju ārzemēm? Jā ir, bet tikai visos tajos gadījumos, kad šie aktīvi neatradās pie Rūdolfa Meroni, bet gan pie cita pārvaldnieka. Apsūdzības pieeja ir – Meroni un pārējie. Mantai, kuru nepārvalda Meroni, tiesiskās palīdzības ceļā tika uzlikti aresti, tai skaitā banku kontiem,” sacīja politiķis.
Ņemot vērā to, ka lēmumu par arestu nepieņēma attiecīgās valsts kompetenta iestāde un līdz pat šim brīdim nav neviena tiesiskās palīdzības lūguma, sanāk, ka faktiski manta nav arestēta.
Viņš uzsvēra, ka par to, ka vajag to mantu beidzot arestēt ir runājuši mantas īpašnieku advokāti, viņa politiskie konkurenti un pat mani ienaidnieki: “Piemēram, Olafs Berķis iesniedza pieteikumu tiesā. Jautājums – kāpēc visos gadījumos darbības tika veiktas, atbilstoši precīzi likumam, bet vienā gadījumā nē? Kā to izskaidrot? Ja tiek legalizēts tiesiskās palīdzības lūgums un tiek veikts arests ārzemēs, tad ar mantu ir cauri.”
Viņš uzsvēra, ka par šo jautājumu ir uzrakstīta grāmata “Zagļi Lemberga kurpēs”: “Tur patiešām ir runa par zagļiem Lemberga kurpēs. Šī grāmata vēl ir pieejama. Ja vesela prokuroru grupa pārkāpj likumu, tā jau ir sistēmiska lieta.”
“Man par lielu pārsteigumu 2020. gada 17. augustā tiesa atcēla Meroni no mantas glabātāja. Tas, ka, pēc apsūdzības, man piederot 29 kompānijas – no tā brīža situācija radikāli noskaidrojās. Viss, ko pirms tam runāja mani aizstāvji tiesu debatēs, ir apstiprinājies par 200%. Meroni Nodrošinājuma valsts aģentūrai skaidri un gaiši raksta, ka šo kompāniju likumīgie īpašnieki ir juridiskās personas. Bet apsūdzībā teikts, ka tie ir Lembergs un/vai Lemberga ģimene. Visur klāt Lembergs,” norādīja politiķis.
“Ja Lembergs nav likumīgais īpašnieks, vai drīkstu deklarēt šos uzņēmumus deklarācijā? Nedrīkstu! Bet man celta apsūdzība, ka neesmu deklarējis! Lietā, kura ir tiesā, nav neviena nedeklarēto ārvalstu kompāniju akcija vai to kopija; nekā nav, kas to īpašumtiesības apliecinātu,” uzsvēra Lembergs.
Pēc viņa teiktā, prokurori gan nevēlas atzīt patiesību, jo tad to apsūdzības kā kāršu namiņš sabrūk: “Bet, vai tāds variants ir pieņemams, ka sabrūk apsūdzība Lembergam? Nē! Mīļie mani politiskie oponenti, Bordāna kungs – der vai neder? Skaidrs, ka neder, un to nedrīkst pieļaut. Tāpēc nesapratu kāpēc, godātā tiesa, atteicāties pievienot šo Meroni vēstuli lietas materiāliem. Man tas ir izšķiroši būtisks pierādījums.”
Kā zināms, Rīgas apgabaltiesa šonedēļ uzklausa Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga pēdējo vārdu krimināllietā, kas ilgst jau vairāk nekā 21 gadu.
Pēdējā vārdā Lembergs norādījis gan uz rupjiem cilvēktiesību un procesuālo tiesību pārkāpumiem, kas pieļauti pret viņu uzsāktā kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas laikā un tiesas procesā, gan uz to, ka tiesvedība ir politisko konkurentu izrēķināšanās.