Lembergs: Valdība ir skaidri parādījusi, ka tautai likumi ir jāpilda, bet valdība, ja grib, tos var nepildīt

Valdība turpina neievērot likumus – lai arī pašvaldībām tiek atņemti 105 miljoni eiro, funkcijas tām tikai pieaug, žurnālistiem norādīja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Viņš skaidroja, ka Eiropas pašvaldību harta nosaka, ka pašvaldībām ir jābūt saviem, stabiliem ieņēmumiem, lai pašvaldības var organizēt ilgtermiņa attīstības plānus un politiku. Tostarp pašvaldībām jābūt skaidri zināmām autonomām funkcijām, kuras pašvaldības veic autonomi.

“Tā kā pie mums tagad notiek, tā nav pašvaldība – tā ir centrālās valdības piedēklis jeb arī – kad centrālā valdība grib, tad iedod [naudu], un kad negrib – atņem. Un kam grib – iedod, bet kam grib – atņem. Tā nav pašvaldība, jo zūd visa pašvaldību jēga,” uzsvēra Lembergs, norādot, ka šāda valdības pieeja atgādina Padomju Savienības laikus, kad nebija pašvaldības, bet bija vietējās padomes.

Pēc viņa sacītā, likumā par budžetu un finanšu vadību gan noteikts, ka, ja pašvaldībām iedod jaunas funkcijas, tad līdzi jāpiešķir arī naudu. “Valdība to nekad nav ievērojusi. Likumi Latvijā ir priekš kaķiem un muļķiem,” piebilda Lembergs.

“Tautai ir jāpilda likumi, bet valsts, tai skaitā Saeima un valdība, kad grib, var pildīt likumu, un kad negrib, var nepildīt. Tas gan neatbilst Satversmei un tiesiskas valsts jēgai, bet diemžēl, tas tā ir,” turpināja politiķis.

Pēc viņa sacītā, saskaņā ar likumu, ja pašvaldības saņem par 100 miljoniem eiro mazāk, tad tām par 100 miljoniem būtu jāatņem funkcijas. “Bet nekas tāds nav paredzēts. Taisni otrādi – nevis samazinās funkcijas, bet ir lēmums, ka jāpalielina garantētais ienākumu minimums, un tas būs jādara uz pašvaldību budžetu rēķina, kurš jau tā ir samazināts. Tāpat tiek palielināta darba samaksa pedagogiem, kas nozīmē, ka jāpalielina darba samaksa pedagogiem bērnudārzos, kas tiek maksāts no pašvaldību budžetiem. Līdz ar to izmaksas pieaugs, bet ienākumi būs mazāki. Tāda šobrīd izskatās tā aina,” sacīja Lembergs.

Tāpat viņš uzsvēra, ka visām pašvaldībām ir kredīti, kas ir jāatdod. “Tagad pēkšņi atņem naudu, bet kredītus tad ir jāatdod, un, protams, tas rada sarežģītu nākotnes situāciju,” piebilda politiķis.

“Vakar valdošā koalīcija sanāca aiz slēgtām durvīm un izlēma pašvaldībām atņemt 100 miljonus, bet rīt viņi atnāks atņemt miljardu. Atnāks Kaimiņš ierāvis un pateiks – visu atņemsim un visi nobalsos “par” , jo svarīgi, lai Kaimiņš neaizietu no koalīcijas, savādāk sabruks valdība. Tagad atnāca Kaimiņš nedaudz ierāvis, norāva 105 miljonus, atnāks kārtīgi ierāvis – noraus miljardu,” ironiski sacīja Lembergs.

Kā zināms, Finanšu ministrijas (FM) piedāvājums paredz mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārdales attiecību, palielinot valsts budžetā ieskaitāmo IIN proporciju no patlaban esošajiem 20% uz 25%, kas nosaka, ka tādējādi pašvaldību budžetā ienāks 75% IIN līdzšinējo 80% vietā.

Komentāri