VSIA “Latvijas Koncerti” organizētajā “Rīgas Festivālā” uzstāsies viens no spilgtākajiem Latvijas kameransambļiem “Trio Palladio” šī gada 11. jūnijā Melngalvju namā.
Kameransambļa sastāvā ir starptautiski pazīstami mūziķi, visi Lielās mūzikas balvas laureāti – vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš. Katrs no viņiem veido savu muzikālo karjeru citā Eiropas valstī un reizēm sanāk kopā, lai koncertētu kā “Trio Palladio”. “Rīgas Festivāla” ietvaros kameransambļa programmu veidos Ludviga van Bēthovena “Klavieru trio dominorā”, Santas Ratnieces “Entasis”, kā arī viens no šobrīd pasaulē bieži atskaņotajiem ukraiņu autoriem – Valentīns Silvestrovs un viņa agrīnais avangarda darbs “Drāma”.
“ “Trio Palladio”, līdzās klasiskām vērtībām, saviem klausītājiem vienmēr cenšas piedāvāt arī ko jaunu un īpašu. Un šoreiz ne vien klausītājiem, bet arī mums pašiem šis būs kas neparasts. Vispirms Bēthovens ar savu jauneklīgo Trešo trio, tad Santa Ratniece, kuras darbs tapis, meklējot ģeniālā arhitekta Andrea Palladio mākslas noslēpumu — un šis noslēpums, izrādās, nebūt nav akmenī slēpts.
Taču koncerta smaguma centrs ir slavenā ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova neparastais 1971. gada opuss “Drāma”, kas šajā vakarā Latvijā un arī mūsu trio pieredzē izskanēs pirmoreiz. Silvestrovs “Drāmā” līdzās nostata vijolsonāti, čella sonāti un trio; šeit ir savienots 60-to gadu avangards ar vēlāko gadu “Jauno vienkāršību”; daļa šīs mūzikas ir tehniski neiedomājami sarežģīta, kamēr daļa ir brīva improvizācija; un drāma šeit izpaužas arī mūsu darbībās uz skatuves, kas ietver ne vien tradicionālu instrumentu spēli, bet arī veselu kustību partitūru. Šīm kustībām ir simbolisks svars un tās pastiprina bezvārdu vēsti. Plašāks konteksts atklāj “Drāmu” kā autora metaforisku došanos meklēt jaunas mājas. Nodzīvojis dekādi apokalipses draudu ēnā, redzēdams strupceļu, kādā nonākusi arī akadēmiskās mūzikas attīstība, un padzīts no PSRS Komponistu savienības, Silvestrovs šeit klusi jautā – kā būt? kā dzīvot tālāk? “Drāma” nesniedz melnbaltas atbildes, tomēr gaismu tuneļa galā Silvestrovs mums parāda — un kopš “Drāmas” turpina rādīt līdz pat šodienai,” tā par koncertprogrammu stāsta pianists Reinis Zariņš.
“Trio Palladio” ir vijolnieces Evas Binderes, čellistes Kristīnas Blaumanes un pianista Reiņa Zariņa kameransamblis – trīs atzīti solisti, dedzīgi kamermūziķi un atzīti ierakstu mākslinieki, kas sākotnēji sanāca kopā 2015. gadā. Tie veido konceptuālas programmas ar bagātīgu repertuāra daudzveidību no dažādiem laikmetiem, īpašu uzmanību pievēršot latviešu un baltijas komponistu darbiem. “Trio Palladio” ir uzstājušies dažādās pasaules valstīts, tostarp Polijā, Anglijā, Skotijā, kā arī visā Latvijā. Kā trio viņi cenšas iemiesot vērtības, ko paudis Andrea Palladio, viens no visu laiku ietekmīgākajiem arhitektiem.
Eva Bindere ir viena no Latvijas spožākajām vijolniecēm – soliste, kamermūziķe, orķestra koncertmeistare. Lielās mūzikas balvas 2016 ieguvēja kategorijā “Gada mūziķis”.Beidzamajos gados regulāri uzstājas ar Londonas Karaliskās Mūzikas koledžas profesora Jurija Žisļina vadīto orķestri “Krievijas virtuozi”. Kopš 2012. gada ir koncertmeistara vietniece Oksfordas filharmoniskajā orķestrī, kur rezidējošais mākslinieks ir Maksims Vengerovs. Daudzi Latvijas klausītāji atcerēsies Evas spožos solo Magnusa Lindberga, Alfrēda Šnitkes, Pētera Vaska un Kurta Veila koncertu atskaņojumos.
Kristīne Blaumane – soliste, kamermūziķe, orķestra grupas koncertmeistare, viena no latviešu izcilākajām čellistēm. Spēlējusi solo ar Latvijas orķestriem, Britten Sinfonia, London Soloists Chamber Orchestra, Londonas filharmonisko orķestri, Amsterdam Sinfonietta, Kremerata Baltica u. c. Kameransambļos sadarbojusies ar Īzaku Sternu, Gidonu Krēmeru, Jojo Ma, Juriju Bašmetu, Leifu Ūvi Annsnesu, Nikolaju Znaideru, Oļegu Maizenbergu u. c. Stīgu trio ASCH muzicējusi kopā ar vijolnieku Romānu Mincu un altistu Maksimu Risanovu. Divreiz saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu – 2005 un 2007. gadā.
Reinis Zariņš ir Londonā dzīvojošs latviešu koncertpianists, viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, solists un kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu dalībnieks. Reinis guvis godalgas vienpadsmit starptautiskos pianistu konkursos un trīs reizes saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu – 2011., 2013., 2015. gadā. Ieskaņojis kritiķu augsti vērtētus diskus: Londonas Vigmorzālē veiktu koncertierakstu (Lemniscat Productions) ar Bēthovena Hammerklavier un Šūberta opusiem, koncertzālē “Cēsis” veiktu koncertierakstu ar Baha, Brāmsa, Lista un Šūberta mūziku, divus studijas albumus Circus & Magic un Jāzeps Vītols – Works for solo piano (britu skaņu ierakstu nams Champs Hill Records) un divus tvartus nacionālajā skaņu ierakstu namā “Skani” – CD ar Volfganga Dārziņa Otro klavierkoncertu (kopā ar LNSO un Andri Pogu) un Lūcijas Garūtas klaviermūziku un Klavierkoncertu (ar Liepājas SO un Atvaru Lakstīgalu).
Klausītājiem būs iespēja baudīt dažādus koncertus “Rīgas Festivāla” ietvaros:
- jūnijā “Rīgas Festivāla” ietvaros izskanēs arī pavisam unikāls muzikāls projekts, kurā satiksies viens no hiphopa pamatlicējiem Latvijā – reperis OZOLS, Latvijas Radio bigbends un dziedātāja Kristīne Prauliņa. Hanzas Peronā būs dzirdamas dziesmas no dažādiem repera albumiem, kas izdoti kopš 2000.gada.
17.jūnijā Dzintaru koncertzālē izskanēs diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts, kurā piedalīsies viņa audzēkņi un tuvākie skatuves kolēģi: Maestro Raimonds Pauls, Rīgas Doma kora skolas kori, diriģents Mārtiņš Klišāns, dziedātāji – Daumants Kalniņš, Gunārs Kalniņš, Jānis Šipkēvics, Grēta Grantiņa, grupa “Instrumenti”, vokālās grupas “Framest” un “Latvian Voices”, Latvijas Radio bigbends.
18.jūnijā Latvijas Universitātē “Rīgas festivālu” noslēgs krāšņa un neparasta Skotijai veltīta koncertprogramma “Mendelszona simfonijas un skotu dūdas”, ko izpildīs Sinfonietta Rīga ar Olari Eltsu pie diriģenta pults, solists – Roberts Džordans, viens no redzamākajiem skotu koncertdūdniekiem.
Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.