Saeima uzskata, ka sabiedrība gūst labumu, neļaujot Lembergam cietumā izmantot datoru

Sabiedriskais ieguvums “ir ievērojams”, apcietinātajiem cietuma kamerā neļaujot izmantot datoru darbam – norāda Saeima atbildes rakstā Satversmes tiesai uz Aivara Lemberga iesniegto sūdzību.

Kā zināms, Lembergs bija iesniedzis lūgumu izmantot darbam datoru. Iesniedzējs lūgumā norādījis, ka minētie normatīvie akti neatbilst Satversmes 101. pantā garantētajām pamattiesībām piedalīties valsts un pašvaldību darbībā un pildīt valsts dienestu, kā arī Satversmes 106. pantā paredzētajām pamattiesībām izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši spējām un kvalifikācijai. Pieteikumā tiesai gan norādīts, ka runa ir par minēto normatīvo aktu neatbilstību Satversmei attiecībā uz tiem apcietinātajiem, kuri Ieslodzījuma vietu pārvaldē atrodas ar notiesājošu tiesas spriedumu krimināllietā, kas vēl nav stājies spēkā, nevis uz apcietinātājiem pirmstiesas izmeklēšanas laikā.

“Atšķirībā no demokrātiskām valstīm Latvijā ir liegta pieeja datoram un komunikācijai, strādāšanai attālināti. Vienlaicīgi tiek pārgudri pļāpāts par socializāciju, nodarbinātību un tamlīdzīgām lietām. Latvija būs spiesta kļūt modernāka un demokrātiskāka,” iepriekš žurnālistiem bija norādījis Lembergs.

No Saeimas gan saņemta noraidoša atbilde. Atbildes rakstu Satversmes tiesai Saeimas priekšsēdētājas vietā parakstījusi Saeimas priekšsēdētājas biedre no Jaunās konservatīvās partijas Dagmāra Beitnere-Le Galla.

Kā vēsta “Neatkarīgā”, Saeimas atbildes rakstā arī skaidrots iepriekšminētā pamatojums: “Sabiedrības labums no apstrīdētajā likuma normā ietvertā pamattiesību ierobežojuma ir ievērojams. Visupirms tiek novērsta iespējamība, ka apcietinātais, izmantojot personisko datoru ar interneta pieslēgumu, varētu traucēt kriminālprocesa norisi, tostarp lietas iztiesāšanu apelācijas instancē un kasācijas instancē, vai plānot izvairīšanos no tiesas sprieduma izpildes. Tiek novērsta arī iespējamība, ka apcietinātais, izmantojot datoru ar interneta pieslēgumu, varētu censties ar prettiesiskām metodēm ietekmēt cietušos un lieciniekus (kad lieta tiek izskatīta apelācijas instancē), – tātad tiek aizsargātas arī cietušā un liecinieka tiesības. Tādējādi sabiedrība gūst pārliecību par to, ka tiks pieņemts objektīvs nolēmums, kas taisnīgi noregulēs krimināltiesiskās attiecības. Visbeidzot, ar apstrīdētajā likuma normā ietverto pamattiesību ierobežojumu tiek novērsta arī tāda iespējamība, ka apcietinātais, izmantojot datoru ar interneta pieslēgumu, varētu apdraudēt kārtību un drošību apcietinājuma vietā.”

Jāatgādina, ka Lembergs tiek turēts apcietinājumā, balstoties uz ļoti īpatnējām apsūdzībām par vairāk nekā divdesmit gadus seniem notikumiem, proti, viņš it kā esot izspiedis bijušajam prokuroram Valentīnam Kokalim nepiederošas uzņēmuma daļas divu latu vērtībā u.tml. Spriedumā nav sniegts saprotams pamatojums, kādēļ Lembergs kļuvis bīstams un kā viņš varētu traucēt nākamās instances tiesvedībai.

Komentāri