Tiesai dziļi vienaldzīgi Covid-19 riski – Lemberga lietu turpinās skatīt pat ārkārtējās situācijas laikā

Strauji pieaugot saslimstībai ar Covid-19, arvien stingrāki kļūst arī dažādi ierobežojumi – tā, piemēram, arī tiesas maksimāli nodrošina lietu izskatīšanu rakstveida procesā, savukārt, ja nepieciešams lietu iztiesāt tiesas sēdē, tiek izmantotas lietas attālinātas izskatīšanas iespējas. Kamēr ārkārtējās situācijas dēļ atceltas tiesas sēdes tādas sabiedriski nozīmīgās krimināllietās kā “Daimler” un “Latvenergo” kukuļošanas lietas, tiesa t.s. Lemberga prāvā piekritusi prokuratūrai par to, ka šī lieta jāskata pat neraugoties uz Covid-19 izplatības riskiem.

Lemberga lieta jau pavasarī bija viena no retajām krimināllietām, kurā process tika turpināts pēc iepriekš sastādītā grafika. Tiesa toreiz ne tikai ignorēja Augstākās tiesas priekšsēdētāja rīkojumā teikto, ka Latvijas tiesas aicinātas mutvārdu tiesas sēdes noturēt tikai lietās, ka saistītas ar nozīmīgu tiesību aizskārumu un objektīvu steidzamību, bet arī neieklausījās procesa dalībnieku argumentos, kas vērsti uz veselā saprāta diktētu nepieciešamību norobežoties, tādējādi pasargājot gan sabiedrību, gan savus bērnus, vecākus un ģimeni no inficēšanās riska.

Arī tagad, kad Covid-19 situācija kļūst vēl nopietnāka, viena no lietām, kuras priekšā, šķiet, pat vīruss ir spiests atkāpties, ir Lemberga lieta.

Lai arī šā gada 9. novembra tiesas sēdē advokāts Māris Grudulis lūdza atlikt lietas izskatīšanu līdz valstī izsludinātās ārkārtas situācijas beigām 6. decembrim, atsaucoties uz nepieciešamību ievērot Ministru kabineta rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, šāds lūgums tika noraidīts.

Netika ņemts vērā arī Ventspils mēra Aivara Lemberga viedokli, kurš norādīja uz to, ka labāk un drošāk šoreiz būtu iepauzēt: “Ja ņemam formālo pusi, mēs ar Ansi Sormuli atrodamies telpā, kur netiek nodrošināti 10 kvadrātmetri uz vienu cilvēku, kā tas šobrīd noteikts noteikumos. Līdz ar to valdības ārkārtas noteikumi tiek pārkāpti. Normatīvus jau pilnīgi droši nedrīkst pārkāpt. Tos vajadzētu ievērot. Līdz ar to mums vajadzētu vismaz atgriezties tajā zālē, kurā mēs bijām, kamēr bija ārkārtas situācija. Tāds man ir ieteikums.”

Tiesa gan ņēma vērā prokurora Aivja Zalužinska pausto, ka šī lieta jāskata, pat neskatoties uz Covid-19 plosīšanos. Galvenais prokurora arguments bija, ka lietas iztiesāšana notiek jau ilgstoši – jau vairāk kā desmit gadi šai lietai pirmās instances tiesā.

Interesanti gan, ka krimināllietas nesamērīgi garās izskatīšanas vainojama pati prokuratūra, kas ne tikai vairākkārt mainījusi sākotnējo apsūdzību, bet arī pārtraukusi aizstāvības runu ne reizi vien, liekot noprast, ka tiesas procesu šeit var diktēt tikai viena puse.

Arī esošā situācija tikai vēlreiz apliecina, ka tiesa un prokuratūra, iespējams, strādā vienoti, kas nozīmē, ka Lembergs Latvijā tik tiešām var necerēt uz taisnīgu tiesu. Turklāt, tā vien izskatās, ka tiesa nav gatava saskatīt ne tikai Covid-19 riskus, bet arī atzīt, ka esošā situācija grauj tieslietu sistēmas reputāciju.

Komentāri