Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija oktobra beigās trešajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma projektu. Jaunā likuma projekts paredz arī sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuda izveidi, kas pārraudzīs sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu sniegto pakalpojumu atbilstību likuma projektā noteiktajam mērķim un pamatprincipiem, kā arī sabiedrisko mediju ētikas kodeksiem un redakcionālajām vadlīnijām. Komisijas asās diskusijas par ombuda izveidi gan rada bažas, ka likumprojekta tapšanas objekts un subjekts ir bijis Ventspils mērs Aivars Lembergs – tieši viņa vārds diskusijās locīts vairākkārt.
Kā novērojis Ventspils mērs, visvairāk par ombuda nepieciešamību šaubījies komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.
Lembergs vērsa uzmanību, ka “diskusiju laikā Kaimiņš teica, ka ombudam vajadzēs izskatīt sūdzības par to, ka Valsts televīzijas un radio žurnālisti ir politiski angažēti attiecībā pret Ventspili un mani un plaši izplata fake ziņas, un atsakās tās atsaukt, tāpat kā viņi izplata vienpusēju informāciju, proti, ka kāds runā par mani, man nav dota iespēja atbildēt uz to. Un es, protams, rakstu par to, ka informācija par Ventspili un mani netiek atspoguļota atbilstoši faktiem.”
Kaimiņš esot norādījis, ka “viens no lielākajiem rakstītājiem ir Aivars Lembergs, kas regulāri rakstījis uz Latvijas sabiedrisko radio un Latvijas sabiedrisko televīziju šīs kļauzas par to, kādā veidā šim cilvēkam tiek ierobežotas tiesības, viņš tiek aprunāts u.tml. Tas nozīmē ombudam uzmest virsū nenormālākās birokrātiskas vēstules, bet juridiski pareizi noformētas, [..] un tādi Aivari Lembergi var būt, pieņemsim, 20. Un tas ombuds vairs netiktu ar visu galā.”
“Sanāk, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma projekts tiek veidots, to pieskaņojot Lembergam. [..] Likumprojekta tapšanas objekts un subjekts ir Aivars Lembergs,” sacīja Lembergs.
Viņa ieskatā, nav īsti saprotams, kā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas pozīcija var būt tāda, ka sūdzības tiek uzskatītas par kļauzām.
“Tas ir ārkārtīgi demokrātiski, atbilstot visaugstākajiem žurnālistikas un demokrātiskas valsts standartiem. Tādēļ, Kaimiņ, bez pamperiem nevajag staigāt, jo kādreiz es aizbraukšu uz to Saeimu!” ironiski piebilda Lembergs.
Jāatzīmē, ka politiķis jau iepriekš norādījis uz to, ka viņam par godu tapuši vairāki likumi, tai skaitā samērā nesen spēkā stājušies Kriminālprocesa likuma grozījumi.