VID prasība pēc papildus līdzekļiem nākamā gada budžetā ir pamatota

Finanšu ministrija (FM) ir paziņojusi, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanai 2022. gada budžetā vēlas papildu 9,6 miljonus eiro. Kamēr vieni sociālajos tīklos jau kritizē šo ieceri, norādot, ka “īsti nav saprotams, par kādiem nopelniem VID vajadzētu celt algas”, tikmēr patiesībā skaidri redzams, ka uz cilvēki darbu valsts pārvaldē neraujas tieši dēļ tā, ka atalgojums līdz šim nav bijis pietiekami konkurētspējīgs. Turklāt lielu daļu līdzekļus plānots veltīt arī muitas un informācijas infrastruktūras uzlabošanai.

FM lielāko summu – 9,6 miljonus eiro – vēlas VID konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanai, lai stiprinātu noziedzīgu nodarījumu atklāšanu un muitas fizisko kontroli, kā arī risinātu kvalificēta personāla mainības problēmas.

Tāpat 270 000 eiro VID vēlas novirzīt darba vides uzlabošanai, modernizēšanai un muitas infrastruktūras uzlabošanai, bet 780 000 eiro VID vēlas informācijas tehnoloģiju risinājumu ieviešanai, lai pielāgotu darba vidi darbam ar e-lietām.

Par spīti veltītai kritikai VID, skaidrs, ka papildus finansējums varētu palīdzēt ne tikai aizpildīt tukšās darba vietas valsts pārvaldē, bet arī nodrošināt noziedzīgu nodarījumu atklāšanu. Tāpat resursi nepieciešami cīņā ar ēnu ekonomiku, jo, kā rāda dati, ēnu ekonomika 2020. gadā Latvijā ir palielinājusies par 1,6 procentpunktiem un Latvijas rādītāji ir sliktāki nekā Lietuvai un Igaunijai.

Esošā situācija valstī un ne tikai ar atklātajiem noziegumiem un ēnu ekonomikas pieaugumu, apliecina, ka VID ir nepieciešami papildus resursi, lai cīnītos ar iepriekš nosauktajām problēmām un bez lielāka finansējuma attīstības mērķus būtu grūti sasniegt. Visa sabiedrībā taču ir ieinteresēta, lai Valsts ieņēmumu dienestā strādātu kompetentas personas un problēmas, kuru risināšana uzticēta VID, atrisinātos ātrāk!

Komentāri