Orķestris “Rīga” izsludina pavasara festivāla “Windstream 2024” programmu un aicina uz pieciem koncertiem no 20. marta līdz 12. aprīlim. Šī gada festivāla īpašie viesi būs džeza mūziķis, diriģents Štefens Šorns (Vācija) un perkusioniste Adelaide Ferjēra (Francija).
Windstream atklāšanas koncertā, 20. martā VEF Kultūras pilī, skanēs džeza mūzika. Pirmo reizi Latvijā viesosies un ar Orķestra “Rīga” mūziķiem sadarbosies džeza mūziķis no Vācijas – diriģents un saksofonists Štefens Šorns (Steffen Schorn). Viņš ir Eiropā plaši pazīstams kā zemo koka pūšaminstrumentu speciālists, saksofonists, komponists, diriģents un pedagogs. Kā diriģents viņš ir strādājis ar visiem Vācijas radio bigbendiem: WDR, NDR, HR un SWR un citiem starptautiski nozīmīgiem orķestriem un ansambļiem. Koncerta pirmajā daļā Orķestris “Rīga” kopā ar solistu, trompetistu Kristianu Kalvu, atskaņos Dana Vilsona “Koncertu džeza trompetei un orķestrim”, bet otrajā daļā Orķestra “Rīga” bigbends interpretēs Štefena Šorna oriģinālmūziku un populāru džeza tēmu aranžējumus. Koncertu ar stāstiem par mūziku bagātinās koncerta vadītāja Anete Ašmane-Vilsone.
Tradicionāli festivāla programmā ir koncerts, kas veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai. 25. martā Rīgas Domā pie Orķestra “Rīga” diriģenta pults stāsies Jurģis Cābulis, lai kopā ar koriem – Rīgas kamerkori “Ave Sol” un Rīgas Doma kora skolas jaukto kori –, kā arī vokālajiem solistiem Jolantu Strikaiti-Lapiņu, Ilzi Grēveli-Skaraini, Mārtiņu Zvīguli un Rihardu Mačanovski, atskaņotu V. A. Mocarta Rekviēmu. Rekviēms mūzikā tradicionāli tiek veltīts mirušo piemiņai. Mocarta Rekviēms re minorā ir viens no slavenākajiem pasaules mūzikā, kas cauri laikiem aizkustinājis cilvēku sirdis un rosinājis uz klusinātām pārdomām par dzīvi, nāvi un mūžību.
Lielās Piektdienas koncertā, kas izskanēs 29. martā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā, programmas centrā ir divu nozīmīgu garīgās mūzikas komponistu vārdi. Skanēs Riharda Dubras mūzika Adagio appassionato, sacerēta pūtēju orķestrim, un komponista oriģinālmūzika saksofonu kvartetam. Latvijas pirmatskaņojumā izskanēs Deivida Maslanka “Koncerts saksofonu kvartetam un pūtēju orķestrim”, kas pasaulē novērtēts kā mūzikas darbs, kas atspoguļo lielu emocionālo un garīgo intensitāti. Šo mūziku līdzās Orķestrim “Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā atskaņos Rīgas Saksofonu kvartets.
Savukārt Otrajās Lieldienās, kas šogad sakrīt ar Starptautisko joku dienu, 1. aprīlī Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” tiek piedāvāta pasākuma programma “Jampadracis Lieldienās”, kas sevišķi piesaistīs ģimenes un bērnus. Interaktīvajā radošajā darbnīcā plkst. 14.00 ar bērniem darbosies Dmitrijs Pudovs no Rīgas cirka skolas, bet plkst. 15.00 Lielajā zālē koncerta muzikālajā centrā tiks izcelts Orķestra “Rīga” metālpūšamo instrumentu jeb brass ansamblis, kas atskaņos šāda tipa ansamblim raksturīgu mūziku. Brass ansambļa sagatavošana uzticēta jau iepriekšminētajam jaunajam, daudzsološajam mūziķim – trompetistam Kristianam Kalvam. Koncertu ar pasakām un jokiem caurvīs koncerta vadītājs Raitis Zapackis.
Sekojot šīs vasaras olimpisko spēļu norisēm Francijas galvaspilsētā Parīzē, arī Orķestris “Rīga” ļausies Parīzes muzikālajam vilinājumam. Festivāla noslēguma koncertā “Parīzes iedvsmotie”, kas notiks 12. aprīlī Lielajā ģildē, orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents Valdis Butāns teju visus koncertprogrammā iekļautos skaņdarbus saistījis ar Parīzes vadmotīvu – vai tā būtu Džordža Gēršvina Parīzes apjūsmošana slavenajā kompozīcijā “Amerikānis Parīzē”, vai Igora Stravinska baleta “Ugunsputns” pirmatskaņojums Parīzē 1910. gadā, vai franču komponistes un pianistes, Parīzes konservatorijas absolventes un pašlaik Parīzē dzīvojošās Idas Gotkovskas “Uguns poēma”, vai arī pasaulē pieprasītās franču izcelsmes solo perkusionistes, Parīzes konservatorijas absolventes Adelaides Ferjēras (Adélaïde Ferrière, Francija) pirmā viesošanās Latvijā pēc Orķestra “Rīga” uzaicinājuma. Šarms, degsme un azarts ar kādu viņa pieiet katrai nošu partitūrai acumirklī viņas mūzikas valodā ierauj arī apkārtējos.
Pavasara festivāls WINDSTREAM ir dibināts 2010. gadā un to ik gadu organizē un producē Orķestris “Rīga”. Festivāls WINDSTREAM allaž sākas ar astronomiskā pavasara atnākšanu un iekļauj Lieldienu laiku. Šis ir vienīgais festivāls Latvijā, kurā uzmanības centrā ir profesionāls pūtēju orķestris ar tā visdažādākajiem paveidiem – Orķestris “Rīga” – gan kā moderns, mūsdienīgs pūšaminstrumentu koncertorķestris, gan kā bigbends, kas mijiedarbē ar citiem spožiem izpildītājmāksliniekiem un diriģentiem spilgti papildina kultūrtelpu Latvijā un starptautiskā mērogā ar savai nozarei un reģionam unikālu saturu, jaunrades pienesumu un radošu izcilību.