Pagājušajā nedēļā, kad Tieslietu padomes sēdē tika diskutēts par tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) rīcību nosodošo rezolūciju, Bordānam paspruka Augstākās tiesas (AT) un Tieslietu padomes priekšsēdētājam Aigaram Strupišam adresēts vispārināts apvainojums korupcijā. Taču, kad Tieslietu padomes locekļi pieprasīja tieslietu ministram paskaidrojumus par šādiem izteicieniem, Bordāns klusēja. Strupišs pauda uzskatu, ka Bordāns ar demagoģiskām metodēm plāno iedzīt ķīli starp AT priekšēdētāju un tiesnešiem.
Tieslietu padome piektdien, 12. martā, aicināja Bordānu turpināt dialogu ar padomi, ievērojot profesionālās diskusijas principus, un atturēties no tiesu sistēmas izmantošanas savās politiskajās interesēs.
Kā zināms, Bordāns bija aicinājis Tieslietu padomi izvērtēt Augstākās tiesas priekšsēdētāja Aigara Strupiša rīcības ētiskumu, jo viņš, pēc ministra domām, ar apgalvojumiem bez pierādījumiem ir grāvis sabiedrības uzticēšanos Aivara Lemberga krimināllietas prāvas tiesnešiem, jaunajiem Ekonomisko lietu tiesas (ELT) tiesnešiem un tiesu varai kopumā. Padome nobalsoja, ka Bordāna rezolūcijas projekts piektdien nav izskatāms, jo vispirms jāsagaida Ētikas komisijas atzinums.
Diskusijas gan neiztika bez asumiem un Strupišs pārmeta ministram pāriešanu uz atklātu personīgu konfrontāciju, nevis sadarbības turpināšanu. Bordāns Strupišam adresēja nekonkrētus un nepamatotus apvainojumus korupcijā, par ko sašutumu izrādīja visa Tieslietu padome.
“Ja jums, ministra kungs, ir kaut kādi pierādījumi, lūdzu celiet tos galdā! Nav problēmu! Ejiet pie tiesībsargājošām iestādēm! Celiet galdā – kurš, kad, ko, cik man ir devis! Es jūs oficiāli aicinu! Kamēr šādu pierādījumi mums nav, es lūgtu nemētāties ar šādiem apgalvojumiem. Pretējā gadījumā rodas iespaids, ka jūs izmantojat tiesu sistēmu savās politiskajās interesēs, jo jūsu politikā vienmēr ir bijusi konfrontācija ar tiesu sistēmu,” sacīja Strupišs.
Bordāns gan uz Strupiša uzdotajiem jautājumiem klusēja.
Ministram aizrādīja arī senatore Dzintra Balta, norādot, ka “ir svarīgi to pateikt, ka tas nav amatpersonu konflikts. Te ir cīņa par varu un vēlēšanās pateikt, ka tikai viens variants ir pareizs. Mēs visi būsim ieguvēji tikai tad, ja kopā vienosimies par kopīgo ceļu, kā iet. Mums jānostājas uz tā ceļa. Es nevaru nepateikt arī to, ka šādi caur publisko telpu maldināt un rādīt greizo spoguli, graujot reputāciju tiesu varai, nav pieņemami.”
Pirms tam Bordāns no Tieslietu padomes izpelnījās pārmetumus, ka ir uzmeties par advokātu atsevišķiem tienešiem, ar to, visticamāk, domājot tiesnesi Irīnu Jansoni, kura sešas dienas pirms lēmuma par drošības līdzekļa apcietinājuma piemērošanu Aivaram Lembergam, tika paaugstināta amatā.