Zinātnes popularizētājs Iļja Kolmanovskis aicina uz aizraujošām zinātniskajām lekcijām bērnus un pieaugušos

10. un 11.jūnijā Latvijas Ebreju kopienas namā (Skolas ielā 6) populārzinātniskās lekcijas bērniem un pieaugušajiem lasīs Iļja Kolmanovskis, bioloģijas zinātņu kandidāts, zinātnes žurnālists, populārzinātnisko grāmatu autors un podkāsta “Plikais molu racējs” vadītājs. Klausītāji uzzinās par zinātnieku jaunākajiem atklājumiem par cilvēku izcelšanos, par to, kā dzīvnieku superspējas palīdz radīt jaunus inženierrisinājumus un kā visefektīvāk sadarboties cilvēka un mākslīgajam intelektam.

Iļja Kolmanovskis prot aizraujoši un visu vecumu klausītājiem saprotami stāstīt par to, ka ir iekārtota pasaule un kā reālajā dzīvē var noderēt zināšanas par dzīvniekiem, augiem un cilvēka organismu. Kolmanovska zinātniskās lekcijas ir pārpilnas ar spilgtiem tēliem un piemēriem, kas atklāj pētījumu jēgu un paliek prātā ļoti ilgi. Tādēļ viņa uzstāšanās labprāt klausās gan septiņgadīgi bērni, gan pusaudži, gan arī pieaugušie.

Iļjas Kolmanovska lekciju programma Rīgā:

/ 10.jūnijā plkst. 15:00 “Cilvēka izcelsme”

Interaktīvā lekcija bērniem (7+) un viņu vecākiem

Ja mēs esam cēlušies no pērtiķiem, tad kādēļ mūsdienu pērtiķi nepārvēršas ne par ko citu? Kādēļ raķeti kosmosā un internetu viedtālrunī palaida cilvēki, nevis ziloņi vai delfīni?

Biologa un žurnālista Iļjas Kolmanovska lekcijā jaunie klausītāji dzirdēs aizraujošu lekciju par cilvēku sugas izcelšanos: kādu to redz zinātnieki, balstoties uz jaunākajiem atklājumiem Āfrikā?

“Parunāsim par mūsu rokām un kājām, kas ir dabā visneparastākās, par ļoti dīvainiem zobiem un to, kā cilvēks uzvarēja cīņā par eksistenci pasaulē, kur citi zīdītāji ir bruņoti ar milzīgiem ilkņiem, ragiem un nagiem, bet viņam nebija nekas no tā,” saka Iļja Kolmanovskis.

/ 10.jūnijā plkst. 18:00 “Kā dzīvot, lai (ja) jūsu smadzenes sadraudzētos ar mākslīgo intelektu”

Diskusija par komunikāciju ar mākslīgo intelektu

Lai iegūtu piemērotu attēlu neirotīkla vai vērtīgu padomu no “gudrās skandas”, mums mākslīgajam intelektam ir jāuzdod ļoti precīzus jautājumus, kurus tas sapratīs. Roboti pēta cilvēkus un piemēro tam savu uzvedību. Taču vispārsteidzošākais ir tas, ka arī cilvēki mainās un piemērojās robotiem. Kas patiesībā notiek starp cilvēku smadzenēm un mākslīgo intelektu?

“Šīs sarunas varoņi ir zinātnieki un viņu brīvprātīgie, šahisti un ārsti, tiesneši un finansisti, bērni un suņi. Un, protams, neirotīkls un cits mākslīgais intelekts,” saka Iļja Kolmanovskis.

/ 11.jūnijā plkst. 15:00 “Plikā molu racēja: dzīvnieku superspējas”

Interaktīva lekcija bērniem (7+) un viņu vecākiem

Biologa un žurnālista Iļjas Kolmanovska lekcijā uzzināsim, kādi talanti piemīt dažiem dzīvniekiem un kādas viņu iemaņas iedvesmot zinātniekus un inženierus cilvēkiem paredzētu jaunu tehnoloģiju un materiālu radīšanai.

Kādēļ kanārijputniņš kļuva par simbolu brīdinājumam par briesmām? Kādēļ mediķi izmanto zobenzivju asinis zāļu radīšanai? Kāds var būt suņu darbs cilvēku slimnīcās?

“Šajā lekcijā parādīšu un pastāstīšu, kā mēs izmantojam bioloģisko daudzveidību sintētiskās bioloģijas ērā un kādas jaunas tehnoloģijas cilvēki varētu radīt, izmantojot dzīvnieku superspējas,” saka Iļja Kolmanovskis.

/ 11.jūnijā plkst. 18:00 “(Ne)draudzīgākais pērtiķis”

Lekcija pieaugušajiem: Homo Sapiens tikumības paradokss

No vienas puses, atšķirībā no citiem primātiem, sapiensi veido lielākas grupas un viegli kooperējas, viņi ir miermīlīgi un ieturēti ikdienas dzīvē. Salīdzinot ar tuvākajiem radiniekiem, tas šķietami ir visdraudzīgākais pērtiķis. Taču no otras puses! Sapiensiem ir raksturīga briesmīga cietsirdība attiecībā pret svešajiem. Viņi var izplānot uzbrukumu un aukstasinīgi iznīcināt veselu cilti.

“Harvarda universitātes antropologs Rengems noformulēja “tikumības paradoksu”: sapniensi ar neticamu nežēlību iznīcināja agresiju savu grupu iekšienē. Mēs apspriedīsim, kādēļ zinātnieki uzskata, ka sapiensi tika domesticēti aptuveni pirms 30 tūkstošiem gadu, uzzināsim, kurš mūs domesticēja un kādēļ, kā darbojas starpgrupu agresija un kādēļ antropologi uzskata, ka mūsu civilizācijai sākas ļoti riskants periods,” saka Iļja Kolmanovskis.

Biļetes uz lekcijām var nopirkt vietnē pryamaya.eu un Biļešu serviss tīklā.

Projektu organizē – “Pryamaya rech”.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro