Ir pamats runāt par cilvēktiesību neievērošanu, saistībā ar Lemberga apcietināšanu

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs melo un izplata viltus ziņas, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Šā gada 4. martā LETA, ”Press.lv, “bb.lv”, kāds censonis Latvijas ārlietu ministram uzdod jautājumu: kāda atšķirība starp diviem opozicionāriem – Latvijas pilsoni Aivaru Lembergu un Krievijas pilsoni Alekseju Navaļniju? Atbildē Latvijas Ārlietu ministrs melo – pret Lemberga tiekot ievērotas cilvēktiesības, Lembergam esot labāk nekā Navaļnijam,” norāda Lembergs.

Lembergs, salīdzinot abus gadījumus, norāda, ka atšķirībā no Navaļnija, viņš cietumā atrodas bez notiesājoša sprieduma, turpinot, ka viņa gadījumā izskanējis tikai pirmās instances spriedums. Turklāt, atšķirībā no Krievijas opozicionāra, kas pārkāpis tam piemēroto drošības līdzekli, Lembergs to nav darījis un nekādā veidā nav traucējis izmeklēšanai un vienmēr apmeklējis tiesas sēdes noteiktajā laikā.

Tāpat, pretēji Navaļnija gadījumam, lēmums par apcietinājumu Lembergam pieņemts aizmuguriski un bez pamatojuma.

Politiķis min arī to, ka Navaļnijam bija dodas desmit dienas laiks pārsūdzēt lēmumu, savukārt Lembergs tādu iespēju nav, un jāgaida pieci mēneši.

Navaļnija gadījumā Eiropas Cilvēktiesību tiesa skata sūdzību ārpus kārtas, bet viņam uz to jāgaida piecus līdz astoņus gadus. Arī ASV sankcijas ieviestas tikai pret Lembergu, bet, pēc Ventspils mēra teiktā, pat tad, ja tādas būtu ieviestas arī pret Navaļniju, tās nedarbotos Krievijā, jo tā nav ASV nacionālā teritorija.

Tāpat Lembergs norādīja uz to, ka, atšķirībā no Navaļnija, viņam nav pieejama ārstēšanās cietumā, brīva piekļuve advokātiem un personīgi apstrādātiem krimināllietas materiāliem.

“Latvijā tieslietu ministrs dod tiesnešiem norādījumus. Ir sajūsmā, dedzīgi, pat publiski aizstāv pirmās instances tiesas notiesājošu spriedumu. Citā lietā uzbrūk tiesnesim par attaisnojušu spriedumu. Bet Krievijā tieslietu ministrs nevērtē tiesas spriedumu, vismaz ne publiski,” uzsvēra politiķis.

Kā zināms, Ventspils mērs Aivars Lembergs jau vairāk nekā mēnesi atrodas Rīgas Centrālcietumā – saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas pirmās instances spriedumu Lembergam piespriesti pieci gadi cietumā, 20 000 eiro naudas sods un mantas konfiskācija. Kaut arī tiesa nebija sagatavojusi sprieduma motivāciju, kā to nosaka likums, Lembergu apcietināja uzreiz pēc saīsinātā sprieduma nolasīšanas.

Komentāri