Sabiedrībā sašutumu izraisījuši Valsts prezidenta Egila Levita izteikumi, ka 2/3 un vairāk vēlētāju esot nobalsojuši par demokrātiskā spektra partijām, kas atbalsta mūsu valsti, stāv uz Satversmē iekļautajām vērtībām un piedāvā savus risinājumus valsts aktuālajām problēmām, bet nobalsots arī par partijām, kas it kā esot ārpus demokrātiskā spektra. Tādējādi prezidents, kurš gan nav sniedzis tiešu skaidrību par to, kuras viņa skatījumā ir nedemokrātiskās partijas, ir paziņojis, ka neatbalsta visu Latvijas vēlētāju izvēli 14. Saeimas vēlēšanās.
Uz prezidenta izteikumiem norādījuši ne tikai sociālo tīklu lietotāji, bet arī Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), ar kuras premjera amata kandidātu Aivaru Lembergu Levits nemaz neesot gribējis tikties, norādot, ka tiksies tikai ar ievēlētiem deputātiem, lai arī, piemēram, ar uz Saeimu nemaz nekandidējušo “Apvienotā saraksta” līderi Uldi Pīlēnu prezidents labprāt tikās.
“Valsts augstākās amatpersonas – Valsts prezidents Egils Levits un Ministru prezidents Kariņš – neveicina sabiedrības saliedētību, bet tieši pretēji – šķeļ sabiedrību. Demokrātiskā valstī nav pieņemami tādi valsts vadītāju izteikumi, kas, neminot konkrētus argumentus vai pierādījumus, dala pilsoņus pēc to balsojuma Saeimas vēlēšanās kā demokrātiski un valstiski orientētus vai pretēji domājošus. Tas var novest pie sociālajiem un etniskajiem konfliktiem, radot reālus draudus Latvijas drošībai,” uzskata ZZS.
ZZS arī atgādina, ka Satversmes 2. pants nosaka, ka Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai, tāpēc Latvijas pilsoņu izvēle ir jārespektē. “Nevar būt tā, ka Valsts prezidents trešdaļas pilsoņu balsojumu demokrātiskās vēlēšanās nodēvē par pretvalstisku,” akcentē ZZS.
Lai arī Levits nav paskaidrojis, kuras ir nedemokrātiskās partijas, varētu domāt, ka viņš pie tām pieskaitījis arī partiju “Latvija pirmajā vietā” (LPV) vai ZZS, kas gan tāpat kā “Jaunā Vienotība”, “Progresīvie” vai “Apvienotais saraksts” atbalsta mūsu valsti un Satversmē ietvertās vērtības.
“Neskatoties uz to, ka prezidents ir izteicies par mums kā nedemokrātiskiem, nevalstiskiem spēkiem – tas nozīmē, ka prezidents ir apvainojis ne tikai mūs, jaunievēlētos deputātus, bet arī jūs, vēlētājus, ir nosaucis par nedemokrātiskiem, ZZS vienmēr ir atbalstījusi un atbalstīs Latviju kā valsti,” pauž deputāts Uldis Augulis (ZZS).
Diemžēl nākas secināt, ka Valsts prezidents izrāda simpātijas atsevišķu partiju pārstāvjiem, kas liecina, ka nākamās valdības sastāvs lielos vilcienos jau ir izlemts, bet vai tas atbilsts demokrātiskas valsts būtībai vai tomēr – šaurām interesēm? Un vai prezidentam nevajadzētu atvainoties tiem vēlētājiem, kas balsojuši, domājot par Latvijas nākotni, nevis kā Levits, iespējams, domājot par to, kā saglabāt prezidenta amatu? Diemžēl Levits ne reizi vien ir pierādījis, ka drīzāk ir valdošās koalīcijas prezidents, nevis tautas prezidents, un šie izteikumi netieši to kārtējo reizi apliecina.