Ministrijas ieceri brīvpusdienu vietā finansēt pedagogu algas uzskata par neētisku

No nākamā gada janvāra Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) varētu pārtraukt finansēt brīvpusdienas 1. – 4. klašu skolēniem un nodot šo pienākumu pašvaldībām, taču vietvaru pārstāvji bažās, vai tām pietiks līdzekļu. Arī Ventspils pašvaldība uzskata, ka papildu finansiālais slogs tai būs smags.

Ventspils mērs Aivars Lembergs norāda, ka acīmredzami Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdība ir izvēlējusies kompensēt nevis brīvpusdienas bērniem, bet gan lētāku alkoholu.

“Vienlaicīgi atcerēsimies, ka no 1. augusta samazināja akcīzes nodokli alkoholam. Tad iznāk, ka tas priekšlikums ir tāds – nedosim ēst brīvpusdienas 1. – 4. klašu skolēniem, jo viņiem ir iespēja lietot lētāku alkoholu, nekā tas bija līdz šī gada 1. augustam,” komentēja Lembergs.

Jāatgādina, ka šobrīd IZM nodrošina valsts budžeta līdzekļus 1.,2.,3. un 4. klašu skolēnu ēdināšanai neatkarīgi no izglītības iestādes dibinātāja statusa. Pašvaldības atbilstoši iespējām un nepieciešamībai no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī citu klašu bērniem, tādējādi brīvpusdienu jautājuma īstenošanā valsts un pašvaldības jau šobrīd piedalās katra ar savu līdzfinansējuma daļu.

Ventspils izglītības pārvaldes vadītāja Ineta Tamane norāda, ka, viņasprāt, IZM paziņojums ir savā ziņā neētisks. “Konfrontēt bērnus un ģimenes pret pedagogiem, jo pedagogiem algu pieaugums jau tika solīts sen un bija pat apstiprināts ar valdības rīkojumu, kā pa šiem gadiem notiks šis algas pieaugums, un šobrīd teikt, ka bērniem ir jāatņem brīvpusdienas, jo pedagogiem ir jāpalielina algas, ir absolūti neētiski no valdības puses,” uzskata Tamane.

Lembergs gan atgādina, ka pēc likuma šīs saistības vienkārši nav iespējams nodot turpmāk pašvaldību rīcībā, nenodot arī finansējumu. “Ja kādas funkcijas nodod pašvaldībām, tad funkciju realizācijai valdībai ir jānodod arī līdzi nepieciešamie finanšu resursi. Viņi var nodot šo funkciju, bet iedodot naudu arī pašvaldībām,” zina stāstīt politiķis.

Ja IZM tomēr nepiešķirs finansējumu tas pašvaldībai būs smags finansiālais slogs. “Pašvaldības plāno ilgtermiņa budžetu un uzņemas saistības, tai skaitā arī pret bankām. Viņas rēķinās ar savu naudas plūsmu un tā vienkārši iejaukties iekšā pašvaldību naudas plūsmā viņiem nav tiesību,” uzsvēra Lembergs.

Kā zināms, 2019. gada 20. augustā valdība izskatīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem un priekšlikumi par šo rezultātu izmantošanu likumprojekta “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam” un likumprojekta “Par valsts budžetu 2020. gadam” izstrādes procesā”. Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4.klases skolēniem no 2020. gada 1.janvāra un paredzēt, ka turpmāk brīvpusdienas nodrošina pašvaldības savu budžetu ietvaros vismaz pašreizējā līmenī.

Foto: F64

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro