Organizāciju psihologs: Psiholoģiskā izpēte ļauj sniegt samērā precīzu karjeras prognozi tuvākajiem 5 gadiem

Ceturtdien, 2. novembrī, tiešsaistē norisinājās #HRconference, kurā nozares eksperti iezīmēja aktuālākos jautājumus personāla vadībā, tai skaitā apskatīja tēmas par personāla speciālistu nepieciešamajām prasmēm, ieskicēja aktualitātes darba tiesībās, diskutēja par labbūtību, karjeras izaugsmes iespējām, komandas motivācijas celšanu un tendencēm darba tirgū. Konferencē piedalījās arī organizāciju psihologs, “CreaTest” vadītājs, docents Reinis Lazda, kas ieskicēja vidēja termiņa karjeras prognozi un kā tādu izveidot.

“Vadītāji, izsakot savus vērtējumus, bieži vien ir subjektīvi. Tā ir arī atbilde uz jautājumu, vai mākslīgais intelekts izkonkurēs personāla atlasi. Es tam maz ticu, jo mākslīgais intelekts jau vadās pēc tās informācijas, ko mēs viņam iedodam,” izteicās R. Lazda.

Viņš norādīja, ka viens no būtiskākajiem personāla vadības jautājumiem ir, ko var sagaidīt no jaunā darbinieka vai amata kandidāta, kurš no kandidātiem vislabāk attaisnos uz viņu liktās cerības. Jo atbildīgāks amats, jo lielāka nozīme precīzai atbildei uz šo jautājumu. Labākais līdzeklis šādas atbildes iegūšanai ir vispusīga psiholoģiskā izpēte, kas ļauj sniegt samērā precīzu karjeras prognozi tuvākajiem 5 gadiem, bet vispārīgās līnijās ļauj iezīmēt arī personas attīstību ilgākā termiņā.

“Vidēja termiņa karjeras prognoze ir kandidāta personības, spēju un rīcības salīdzināšana ar vēlamo rezultātu. Un tālāk ir iespēja sastādīt personības attīstības profilu. Ar ko tas atšķiras no personāla atlases un kur ir maģija? Maģijas nav. Vienkārši psiholoģiskajai vērtēšanai ir jāizmanto tikai nevainojamas metodes. Atzinums ir parakstīts. Profesionālās zināšanas ļauj izdarīt secinājumus par personību,” uzsvēra R. Lazda.

Vienlaikus viņš norādīja, ka neviena metode nav perfekta – vajag vismaz 3 dažādus mērījumus vienam un tam pašam. Ja mērījumi sniedz atšķirīgu informāciju, jāvērtē, kādi ir visi iespējamie iemesli.

R. Lazda uzsvēra, ka metodes jāpārzina labāk nekā to izstrādātājus. “Jāpievērš uzmanība tam, kurās testu skalās rezultāti mēdz būt dīvaini un kādos gadījumos? Ja atšķiras rezultāti skalās, kurās tiem vajadzētu būt līdzīgiem – kāpēc?”

#HRconference piedalījās arī Personāla vadītāju kluba vadītāja, organizāciju psiholoģe un sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Rošāne, “Growing” valdes locekle un konsultante Jana Strogonova, biznesa psihologs, HR datu analītiķis Jānis Roze, “KPMG Law” jurists Antons Zagdajs, “Sorainen” galvenais darba tiesību eksperts Andis Burkevics, LBAS jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs, psiholoģe, izaugsmes veicinātāja un trenere Inta Santa, “Draugiem Group” Personāla attīstības un pieredzes vadītāja Agnese Pumpure un “ERDA Group” projektu vadītāja Rebeka Nagle.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro